Rosneft başkanına göre, sevkiyatlar bu yılın ilk on ayında 50 milyon tonu aştı

Petrol devi Rosneft başkanı Igor Sechin Salı günü Rusya-Çin Enerji İş Forumu’nda yaptığı açıklamada, Rusya’nın bu yıl Çin’in en önemli ikinci kömür tedarikçisi haline geldiğini söyledi.

“ 2022’nin on ayında Çin’e yüksek kaliteli Rus kömürü teslimatı 53 milyon tonu buldu. Bu, 134 milyon ton tedarik eden Endonezya’nın ardından ikinci sırada yer alan Çin’e yapılan toplam ithalatın yaklaşık %23’ünü oluşturuyor ” dedi.

CEO’ya göre Rusya, Asya’ya olan kömür arzını daha da artırmak için ülkenin tren hizmetleri tedarikçisi Rus Demiryolları’nın (OAO) Doğu Bölgesi’nin geliştirilmesine yatırım yapıyor. Projenin taşıma kapasitesini yılda 195 milyon tona çıkarması bekleniyor.

Rusya, AB’nin Ukrayna ile ilgili bir yaptırım olarak bu yılın başlarında ülkeden kömür alımını askıya almasının ardından Asyalı alıcılara kömür de dahil olmak üzere enerji emtiaları ihracatını önemli ölçüde artırdı. Özellikle Çin’in Rus fosil yakıtı alımları Eylül ayında beş yılın en yüksek seviyesine ulaşarak 8,54 milyon tona yükseldi. Çin Genel Gümrük İdaresi’nden alınan verilere göre, yıllık bazda %57’lik bir artış oldu.

Pekin ayrıca Rus petrolü stokluyor. Sechin, Ocak-Ekim döneminde Çin’e Rusya’nın toplam ham petrol ihracatının %9,5 artarak yaklaşık 72 milyon tona yükseldiğini ve Çin’in en büyük tedarikçisi olan Suudi Arabistan’ın Asya ülkesine yaptığı ihracatın biraz altında olduğunu söyledi.

Rusya’nın en büyük petrol şirketinin başkanı, hem Moskova hem de Pekin’in özellikle enerji alanında ticari ilişkileri daha da geliştirmeyi dört gözle beklediklerini vurguladı. Sechin ayrıca, Rusya ile Çin arasındaki toplam ticaret cirosunun bu yıl yüzde 33 artarak ilk on ayda 153,9 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

“ Bu oranlar korunursa, bu yılın sonuna kadar ticaret cirosu 180 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaşabilir. 200 milyar dolarlık ticaret cirosuna ulaşma hedefine, belirlenen hedef tarih olan 2024’ten önce ulaşılmasını bekleyebiliriz ” dedi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir