Federal Cumhuriyet Şansölyesi Olaf Scholz, 22 Kasım 2022'de Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenen Sueddeutsche Zeitung Wirtschaftsgipfel'de konuşuyor.

Federal Cumhuriyet Şansölyesi Olaf Scholz, 22 Kasım 2022'de Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenen Sueddeutsche Zeitung Wirtschaftsgipfel'de konuşuyor.

Almanya Şansölyesi, kıtanın mevcut sıkıntılarının Asya’daki büyümeye bağlı olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ne Covid-19 salgınının ne de Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının Avrupa’daki mevcut ekonomik gerilemenin ortaya çıkmasında çok önemli bir rol oynamadığını savundu. Bunun yerine bunu Asya’daki büyümeye bağladı ve öngörülebilir gelecekte eski güzel günlere dönüşün olmayacağı konusunda uyarıda bulundu.

Salı günü Berlin’de Suddeutsche Zeitung tarafından düzenlenen bir ekonomi zirvesinde konuşan Scholz, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki ülkelerin yıllarca istikrarlı büyüme, düşük enflasyon ve yüksek istihdam oranlarının bir kombinasyonundan yararlandığını söyledi. Ancak şansölyeye göre bu, daha fazla sürmesi beklenemeyecek bir “ekonomik istisna” idi.

Politikacı, “Rusya’nın [Ukrayna’ya karşı] savaşı ve [Covid-19] salgınının ekonomik sonuçları bu dönemin sonunu hızlandırmış olabilir” dedi. Bununla birlikte, “onların tetikleyici olmadığını” eklemek için acele etti.

Scholz, onlarca yıldır Vietnam ve Endonezya gibi ülkelerin esas olarak Avrupa, Amerika ve giderek artan bir şekilde Çin pazarları için ucuz mal kaynağı olarak görüldüğünü açıklamaya devam etti. Ancak bu arada aynı Asya ülkeleri orta sınıfa mensup insanların sayısında patlayıcı bir artış yaşadı. Bu kişilerin satın alma güçleri buna bağlı olarak yükseldi. Alman şansölyesi, başka yerlerde artan enflasyona yol açan şeyin bu olduğunu öne sürdü.

Aynı zamanda, bunun küreselleşmenin sağladığı önemli bir başarı öyküsü olduğunu kaydetti. Ayrıca, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerini gelişmekte olan ekonomilerle “elbette [ticaret] adil kurallara göre” daha fazla ticareti benimsemeye çağırarak küreselleşmeden uzaklaşmaya karşı uyarıda bulundu.

Scholz , “Gittikçe çok kutuplu bir kelime şu anda kendini temelde yeniden düzenliyor” dedi ve bu gelişme en iyi Güneydoğu Asya’da görülüyor.

Alman işletmelerine korkacak hiçbir şeyleri olmadığı konusunda güvence vermek için acele etti, çünkü malları bu yeni dünyada yüksek talep görmeye devam edecek ve onlar sadece daha fazlasını kazanacak.

Ülkesindeki mevcut enerji krizinden bahseden Scholz, Rusya’yı gaz ihracatını silah haline getirmekle suçlayarak, Almanya’nın tek bir tedarikçiye çok fazla güvenmekle hata yaptığını da sözlerine ekledi. Berlin’in bunu asla tekrarlamayacağına söz verdi, bu da Çin’e bağımlılığın da azaltılması gerektiği anlamına geliyor. Almanya’nın malları için yeni tedarikçiler ve pazarlar araması gerektiğini söyledi.

Şansölye, Avrupa’nın ekonomik güç merkezinin önümüzdeki kışı atlatmasını sağlama sözü verdi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir