Başkan, 2024 adaylığına sert bir muhalefetle karşı karşıya ve önde gelen faktör ileri yaşı…

Bir Newsweek anketine göre, Amerikalı seçmenlerin yaklaşık %60’ı Başkan Joe Biden’ın görevde ikinci bir dönem olmasını istemiyor. Seçmenlerin öncelikli olarak Biden’ın yaşıyla ilgilenmesiyle, muhalefet Demokrat partinin kendi içinde de artıyor.

Çarşamba günü yayınlanan anket, uygun seçmenlerin %58’inin Biden’ın aday olması gerektiğine inanmadığını ve bu sayının %42’sinin 80 yaşındaki başkanın yaşını bir numaralı endişeleri olarak gösterdiğini ortaya koydu. Sadece %30’u yeniden seçilmek istediğini söylerken, %12’si emin değil.

Halihazırda ABD’nin görevdeki en eski başkanı olan Biden , Kasım 2024’te 82 yaşına girecek.

Yaşı bir yana, ankete katılan seçmenlerin %16’sı Biden’ın ekonomi politikalarını gösterdi ve %7’si başkanın 2024’te boyun eğmesine neden olarak diğer potansiyel Demokrat adayların güçlü yönlerinden bahsetti.

Biden henüz adaylığını resmen açıklamadı, ancak geçen ay “niyetinin” yeniden aday olmak olduğunu söyledi. Ancak, yalnızca seçmenlerin değil, Demokrat partinin kendi içinden de muhalefetle karşılaşıyor. Partinin sol kanadında, ilerici aktivistler geçen ay bir ‘Joe’yu Koşma’ kampanyası başlatarak başkanın yeniden aday gösterilmesinin “trajik bir hata” olacağını ilan ettiler. Partinin merkezinde, eski Obama yardımcısı Johanna Maska bu ayın başlarında parti kuruluşundaki ” birçok insanın” “yeni liderliğe ihtiyacımız olduğunu söylediğini” söyledi.

Bu çerçevede, aralarında Batı Virginia Senatörü Joe Manchin ve New York Temsilcisi Alexandria Ocasio-Cortez’in de bulunduğu bir dizi önde gelen Demokrat, Biden’a destek vermeyi reddetti .

Newsweek anketi ayrıca, uygun seçmenlerin %49’unun Donald Trump’ın 2024’te Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak yarışmasını istemediğini ve %39’unun üçüncü bir kampanyayı desteklediğini ortaya çıkardı. Trump geçen ay adaylığını açıklasa da, Cumhuriyetçi eğilimli seçmenler giderek artan bir şekilde eski başkanla bağlarını koparmak istiyor. Florida Valisi Ron DeSantis, onun yerini alacak önde gelen aday olarak ortaya çıktı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir