Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya Doğanşehir’de deprem bölgesindeki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, “En küçük bir ihmalin, hatanın veya umursamazlığın bedelini insan canıyla ödediğimiz hassas günlerden geçiyoruz. Bunun için bir kez daha deprem bölgesindeki vatandaşlarıma hasarlı binalardan uzak durmaları gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Devlet ve millet olarak asrın felaketi karşısında asrın dayanışmasını sergileyerek engelleri aşmanın çabasındayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ile 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Malatya’nın Doğanşehir ilçesini ziyaret etti.

İncelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke olarak sancılı günler yaşandığını belirterek, “Sadece milletimizin değil, muhtemelen insanlık tarihinin en büyük tabii afetlerinden birisiyle karşı karşıyayız. Asrın felaketi olarak tanımlanan 6 Şubat depremlerinde 11 ilimizde toplam 44 bin 374 canımızı kaybettik. Ayrıca, 115 binin üzerinde vatandaşımız yıkıntıların altından yaralı olarak kurtarıldı. Afetin ilk günlerinde kötü hava şartları, deprem bölgesindeki ekiplerin devre dışı kalması, hasar gören yolların ulaşımı güçleştirmesi gibi elimizde olmayan sebeplerle, hep beraber sıkıntılı bir dönem geçirdik” diye ekledi.

Malatya’ya depremin beşinci günü geldiklerinde durumu yerinde gördüklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakanlarımızın, kurumlarımızın, belediyelerimizin, gönüllülerimizin en önemlisi milletimizin samimi gayreti ve desteğiyle kısa sürede durumu toparladık” dedi.

“ŞEHİRLERİMİZ, ARTÇI SARSINTILAR SEBEBİYLE SÜREKLİ TEYAKKUZ DURUMUNDA”

Dün öğle saatlerinde Malatya’nın 5,6 büyüklüğünde şiddetli bir depremle sarsıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Zaten endişeli olan şehirlerimiz, bu artçı sarsıntılar sebebiyle sürekli teyakkuz durumunda kalıyor. Hasarlı binalarda yeni yıkıntılara yol açan artçı depremlerde hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımız oldu. Bilim insanları, ülkemizde daha önce eşi benzeri görülmemiş bir ‘deprem fırtınasının’ yaşandığını dile getiriyor.”

Şimdiye kadar meydana gelen irili ufaklı deprem sayısının 11 bini bulduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En küçük bir ihmalin, hatanın veya umursamazlığın bedelini insan canıyla ödediğimiz hassas günlerden geçiyoruz. Bunun için bir kez daha deprem bölgesindeki vatandaşlarıma hasarlı binalardan uzak durmaları gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Lütfen her ne sebeple olursa olsun, canınızı tehlikeye atacak adımlardan imtina edin. Devlet ve millet olarak asrın felaketi karşısında asrın dayanışmasını sergileyerek engelleri aşmanın çabasındayız” ifadelerini kullandı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir