Dolar 33,1010
Euro 36,0640
Altın 2.577,81
BİST 11.120,48
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Samsun 32°C
Parçalı Bulutlu
Samsun
32°C
Parçalı Bulutlu
Cts 30°C
Paz 30°C
Pts 29°C
Sal 29°C

SGK Kayıt Dışılığa Karşı Farkındalık Çalışması Yapıyor

SGK Kayıt Dışılığa Karşı Farkındalık Çalışması Yapıyor
24 Kasım 2023 14:34

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu ziyaretinde konuşan Samsun SGK İl Müdürü Ünal Kaya, özellikle kayıt dışılığın yoğun olduğu sektörler ve yabancıların yoğun olarak çalıştığı sektörlere yönelik farkındalık çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

Samsun Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ünal Kaya, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu ziyaret etti. Karşılıklı görüş alışverişin yapıldığı ziyarette Samsun SGK İl Müdürü Ünal Kaya, 2023 yılı bilgilendirme ve rehberlik faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Yoğun bir çalışma yılı geçirdiklerini belirten Kaya, “Kurum Başkanlığımızca 2023 yılı bilgilendirme ve rehberlik programı ile; özellikle kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi kapsamında kayıt dışılığın yoğun olduğu sektörler ile yabancıların yoğun olduğu sektörlere yönelik çalışmalarda bulunduk. Hem bu hedef sektörlere özgü hem de yerelde tüm meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarını kapsayacak şekilde farkındalık faaliyetleri düzenleyerek, sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri ile yabancı çalışanların sosyal güvenlik hakları ve çalışma izinleri konularında bilgilendirmelerde bulunduk” dedi.

Amaç sorunları en aza indirmek
Açıklamasında, kayıt dışılık ile mücadele araçlarından biri olan denetimin temel amacının işverenlere idari para cezası uygulamak olmadığını belirten Ünal Kaya, “Burada esas amaç, işverenleri sosyal güvenlik mevzuatı ile ilgili yükümlülükleri konusunda bilgilendirerek, mevzuatın uygulanması aşamasındaki sorunları en aza indirmeye çalışmaktır. Bu çerçevede sosyal güvenliğin önemi, kayıt dışı istihdamın olumsuz sonuçları, işveren yükümlülükleri, uygulanan teşvikler, sahte sigortalılık, yabancı çalışma iznine ilişkin rehberlik amacıyla çeşitli bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Kayıt dışı istihdam, çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumuna hiç bildirilmemesi ya da çalışma gün veya ücretlerinin eksik bildirilmesidir. Yani sigortasız işçi çalıştırma durumunda olduğu gibi, çalışma sürelerinin veya ödenen ücretlerin eksik bildirilmesi de kayıt dışı istihdam olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle işverenlerin özellikle iş yerini bildirmesi, belgelerini tarafımıza ibraz etmesi, çalışanların işe girişini, işten ayrılışını bildirmesi, muhtasar ve prim hizmet beyannamesini vermesi, primlerini ödemesi, iş kazasını ve meslek hastalığını bildirilmesi, istirahat dönemlerinde sigortalının çalışıp çalışmadığını bildirilmesi, yabancı çalışanlar için çalışma izni alması ve çalışanların ücretlerinin banka aracılığıyla ödemesi gerekmektedir” diye konuştu.

banner4q 85 Life Haber Ajansı

İşverenleri sigorta prim teşviklerinden yararlanmaya davet etti
Açıklamasında sigorta prim teşviklerinden de bahseden Kaya, “Sigorta primi teşvikleri; ülkemizde istihdamın ve üretimin arttırılması, kayıt dışı istihdamın engellenmesi, bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması, engelli istihdamının artırılması, genç ve kadınların işgücüne katılımının artırılması gibi amaçlarla işverenlerin ödemeleri gereken sigorta primlerinin belirli oranda ve sürede devletçe karşılanması anlamına gelmektedir. Genel olarak uygulanan bu teşviklerden yararlanabilmeleri için işverenlerin sigortasız işçi çalıştırmamak, SGK’ya verilmesi gereken bildirgeleri zamanında vermek, primlerini düzenli ve zamanında ödemek, sahte sigortalı bildiriminde bulunmamak gibi temel yükümlülükleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunun yanında her bir teşvik uygulaması için farklı bazı özel şartlar da söz konusudur” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.