Müzik yayını devi iş gücünün %6’sını azaltacak..

İsveçli ses yayını şirketi Spotify, yaklaşık 10.000 çalışandan oluşan küresel iş gücünün yaklaşık %6’sını etkilemesi beklenen bir dizi işten çıkarma planlarını duyurdu.

Böylece şirket, maliyetleri düşürmeyi amaçlayan işten çıkarmalar ilan eden bir dizi teknoloji firmasının en yenisi haline geldi.

Yapılan açıklamaya göre, bu hafta başlarında açıklanan hareketin yaklaşık 600 çalışanı etkileyeceği ve şirketin verimliliğini artırması bekleniyor .

Pek çok teknoloji şirketi, pandemi sırasında personel sayılarını artırdı, ancak o zamandan beri düşen reklam gelirleri ve kararan ekonomik görünüm nedeniyle çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kaldı.

Spotify’ın kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Ek , “Diğer birçok lider gibi, pandemiden kaynaklanan güçlü arka rüzgarları sürdürmeyi umdum ve geniş küresel işimizin ve reklamlardaki yavaşlamanın etkisine ilişkin daha düşük riskin bizi izole edeceğine inandım” dedi.

Spotify ayrıca, baş içerik ve reklam iş sorumlusu Dawn Ostroff’un, daha geniş bir yeniden yapılanma planının parçası olarak firmadan ayrılacağını söyledi. Freemium işletme müdürü Alex Norstrom ve baş araştırma ve geliştirme sorumlusu Gustav Soderstrom’un şirketin eş başkanları olarak ek sorumluluklar almaları bekleniyor.

Amazon, Meta ve Microsoft, son zamanlarda işten çıkarmaları açıklayan en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. Bu arada, Google’ın sahibi olan Alphabet, küresel işgücünün %6’sından fazlasını oluşturan 12.000 kişiyi işten çıkaracağını söyledi.

IBM ayrıca, BT hizmetlerinden ve sağlık hizmetlerinden gelen kesintilerle toplam iş gücünün yaklaşık %1,4’ünü işten çıkarırken, Kripto borsası Gemini çalışan sayısını %10 azaltacak.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir