Bakanlığımıza bağlı Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), kurulduğu 1938 yılından bugüne kadar gerek üretici gerek tüketici lehine görev alanındaki ürünlerde piyasa istikrarı sağlamakta ve ülkemizin gıda arzında sigorta görevini sürdürmektedir.

Bakanlığımız Toprak Mahsulleri Ofisi vasıtasıyla 2021/22 sezonunda un ve yem regülasyonu çalışmalarını başarı bir şekilde yürüterek hububat piyasalarında istikrar sağlamış, ekmek üreticilerimiz ile besici ve yetiştiricilerimizin maliyetlerinin azaltılmasına ciddi manada katkıda bulunmuştur.

Bu çalışmanın 2022/23 sezonunda da aynı anlayış içerisinde uygulanarak un ve yem regülasyon çalışmasının devam edilmesine karar verilmiştir. Bu kapsamda bakanlığımızca TMO aracılığıyla besici ve yetiştiricilerimizin uygun fiyatla yem temin edebilmesini sağlamak amacıyla arpa tahsis ve satış işlemi başlatılmıştır.

Bu kapsamda TMO tarafından gerçekleştirilecek arpa satışı için besici ve yetiştiricilerimizin talepleri 17-24 Ekim tarihleri arasında üretici örgütleri aracılığıyla alınacaktır. Söz konusu arpa satış fiyatı, piyasa fiyatlarının yaklaşık yüzde yirmi altında olmak üzere ton başına 5.250 TL olarak belirlenmiştir. Bakanlığımız önümüzdeki süreçte de güçlü stokları sayesinde piyasa istikrarını sağlamaya devam edecektir.

Piyasa istikrarını sağlama hususunda her türlü yetkiye sahip olan Toprak Mahsulleri Ofisimiz, stok takviyesi ve piyasaya ürün arzına yeni hasada kadar kesintisiz olarak devam edecek olup, bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği içinde gereken tedbirleri alacaktır.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir