Dolar 33,1010
Euro 36,0640
Altın 2.577,81
BİST 11.120,48
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Samsun 32°C
Parçalı Bulutlu
Samsun
32°C
Parçalı Bulutlu
Cts 30°C
Paz 30°C
Pts 29°C
Sal 29°C

“Tüm Projelerde Azerbaycan’ın Yanında Olmaya Hazırız.”

“Tüm Projelerde Azerbaycan’ın Yanında Olmaya Hazırız.”
22 Ekim 2022 08:35

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Karabağ Eylem Planı çerçevesinde başta tarım, yeşil enerji ve akıllı şehirler olmak üzere tüm projelerde Azerbaycan’ın yanında olmaya biz Türkiye olarak hazırız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Azerbaycan’ın Cebrayıl şehrinde yaptıkları baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında Azerbaycan’ın iki gün önce kutladığı Bağımsızlık Günü’nü tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, işgalden kurtarılan kadim Azerbaycan topraklarında bir yıl içinde ikinci havalimanının açılışına katılmanın, modern dünyanın gözlemlediği şekliyle en modern havalimanlarından birini daha açmanın sıkıntılı dönemden sonra her ülkenin başarabileceği bir iş olmadığını söyledi.

“AZERBAYCAN KÜLLERİNDEN DOĞRULARAK YENİDEN AYAĞA KALKIYOR”

İşgal döneminde Cebrayıl’ın ne hâle getirildiğini gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kardeşime sordum. Dedim ki bu dünyadaki AGİT, Avrupa Birliği filan, buralara gelip hiç görmedi mi? Yok gelmiyorlar. Niye gelmiyorlar? Çünkü kendi yüz karalarını, Batı’nın yaptıklarını görecekler. Buralara onlar bu tür destekleri vererek o işgal süreci içerisinde işte ne hâle getirmişler Cebrayıl’ı, diğer bütün Karabağ’ı, bunu görecekler. Tabii bunları görmek istemiyorlar. Aslında onlar neler yapıldığını biliyorlar. Bu işleri Lahey Adalet Divanı’na getirmek suretiyle bunların tazminini istemek lazım. Bunların tazminini istemek suretiyle de bunları köşeye sıkıştırmak lazım. Batı’yı dünyanın çok iyi tanıması lazım. Tanıtmamız lazım hep birlikte.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev’in riyasetinde eşine az rastlanır büyük bir kalkınma hamlesiyle şu anda tahrip, yerle yeksan olmuş bölgelerin yeniden ayağa kalktığını ifade etti.

Viyadükleri, köprüleri, demir yolları, otoyol, otobanlarıyla yeniden bir Azerbaycan inşa edildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bunları biz yaşıyoruz, görüyoruz. Duyarak değil, görerek bu ifadeleri kullanıyoruz. Bu başta İlham Aliyev kardeşim olmak üzere tüm kadrosunun attıkları adımlar, yaptıkları çalışmalar. Bu kadar kısa zamanda Azerbaycan âdeta küllerinden doğrularak yeniden ayağa kalkıyor. Zengilan’da açılışını yaptığımız uluslararası havalimanı Azerbaycan’ın kahramanlık destanından sonra şimdi de Karabağ’ın kalkınma destanının yazıldığının âdeta bir göstergesidir. Böylesine önemli bir projede Türk şirketlerinin de rol almış olması bizim için de ayrıca iftihar vesilesi.”

BÜYÜK DÖNÜŞ PROJESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycanlıların azat edilen topraklara geri dönmeye başlamalarının kendilerini sevindirdiğini dile getirdi.

Büyük Dönüş Projesi çerçevesinde Azerbaycanlıların akıllı köy konseptiyle inşa edilen Ağalı köyüne yerleşmeleriyle artık öz vatanlarına olan hasretlerinin sona erdiğini gördüklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ağalı köyünü gördük. Hakikaten bundan sonra oraya köy demeyeceğiz. Orası artık modern bir şehir anlamında gelişiyor” dedi.

Köyün yanındaki Dost Agropark ile de tarımda ve hayvancılıkta gerçekten çok önemli bir adım atıldığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, temel atmaya geldikleri bir yıl öncesinden bu yana arazinin nasıl ayağa kaldırıldığını gördüklerini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dost Agropark’taki 3 bin kadar angusun kesimleri, bakımları, çoğaltılmalarının yanı sıra bu alanda atılan tüm adımların, bir büyük dönüş projesinin hayata sokulması anlamını taşıdığını dile getirdi.

“ALTYAPI EKSİKLİĞİNİ TAMAMIYLA GİDERMENİN GAYRETİ İÇERİSİNDELER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile bölgedeki su konusunu da konuştuklarını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Su konusunda da şimdi kısa bir zaman içerisinde burada barajı da yapmak suretiyle buranın suyla ilgili sorununu da giderecek ve böylece bu tarlalardan tarımda atılacak adımlardan burada da çok ciddi bir netice elde edeceklerini söylediler ki hakikaten bizim de gördüğümüz, inandığımız şey bu. Çok kısa zamanda tarımda da burada ciddi neticeler, hasadın alınabileceğini biz zaten orada gördük. Saman balyalarının aslında oradaki dizilişi bize o neticeyi zaten gösteriyor ve biz de zaten koltuk olarak bugün saman balyaları üzerinde toplantıyı izledik. Onun için tebrik ediyoruz, yani artık mayınların yerini bunlar almış vaziyette. Altyapı eksikliğini tamamıyla gidermenin gayreti içerisindeler.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yıl sonra geldiklerinde Cebrayıl yolunun çok daha farklı bir hâle geleceğini düşündüğünü dile getirerek, “Çünkü burada da altyapıda gayet güzel adımlar şu anda atılmış vaziyette. Burada da yine Cengiz, Kalyon şirketlerinin müşterek çalışmasıyla bu adım da atılmış vaziyette. Bir yıl sonra herhalde artık burada asfaltlama işlemlerinin yapıldığını, viyadüklerin yapıldığını ve yine bugün temelini attığımız demir yolu ile ilgili adımların atılarak demir yolunun da buraya gelecek olması, buradaki kalkınma hareketinin gerçekten bir büyük proje olarak ne kadar hızla ilerlediğini göstermesi bakımından önem arz ediyor” diye konuştu.

“GAYEMİZ, BÖLGEMİZİN MÜREFFEH GELECEĞİNİ İNŞA ETMEKTİR”

Türkiye’nin, Karabağ Eylem Planı çerçevesinde, başta tarım, yeşil enerji ve akıllı şehirler olmak üzere tüm projelerde Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dayanışma hâlinde, atılan adımları geliştirerek çok daha önemli, çok daha dev projeleri beraber geliştirmeye hazır olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Cebrayıl’da temelini attıkları Ormancılık Eğitim Merkezi ve fidanlığın da Türkiye-Azerbaycan dayanışmasının simgesi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Nahçıvan’ı Azerbaycan’ın batı reyonlarına bağlayacak Zengezur Koridoru’na ilişkin bazı çevrelerdeki korku ve endişeler bana göre yersizdir. Yani artık bütün Karabağ’ın attığı bu adımlardan sonra böyle bir korkuya yer yok. Emin adımlarla Azerbaycan yoluna devam ediyor. Bu yol bölgenin barış, huzur ve istikrarına katkı sağlayacağı gibi Hazar geçişli doğu batı orta koridor güzergâhındaki bütün ülkeler için ticaret ve yatırım imkânları sunacaktır. Azerbaycan, 44 günlük vatan muharebesinde kendi topraklarını işgalden kurtarmış, 30 yıldır verilmeyen hakkını geri almıştır. Ermenistan ile müzakerelerinde samimi adımlar atan ve müspet tekliflerde bulunan Azerbaycan, nihai hedefinin kalıcı barış, refah ve istikrar olduğunu ortaya koymuştur. Her zaman söylediğim gibi barışın kaybedeni olmaz. Yegâne gayemiz, bölgemizin müreffeh geleceğini inşa etmektir. Azerbaycan-Ermenistan ile Türkiye-Ermenistan normalleşme süreçleri birbirini destekleyecek şekilde ilerlemektedir. Açılan bu fırsat penceresini en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet’in yüzüncü yılının kutlanacağı 2023 senesinin Azerbaycan’da da Haydar Aliyev yılı olarak kabul edilmesinden duydukları memnuniyeti de dile getirerek, “Umum millî lider Haydar Aliyev’in aziz hatırasını birlikte yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını, “Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi daim kılsın. Yaşasın Azerbaycan, yaşasın Türkiye kardeşliği” sözleriyle tamamladı.

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI ALİYEV: “TÜRKİYE, DÜNYADA ÖNEMLİ GÜÇ MERKEZİDİR”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bu topraklarda ağırlamaktan büyük onur duyduğunu söyledi. Bugün Azerbaycan için önemli bir gün olduğunu vurgulayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, bir yıl önce Fuzuli Havalimanının bugün ise Zengilan Havalimanının açılışını gerçekleştirdiklerini, bunun da Türkiye ve Azerbaycan’ın tüm iyi günlerde birlikte olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, bugün Zengilan’ın işgalden kurtarılışının 2. yılını kutladıklarını hatırlatarak, böyle bir günde Türkiye Cumhurbaşkanının Azerbaycan’da, Zengilan’da ve Cebrayıl’da olmasının özel anlam taşıdığını vurguladı.

Türkiye ile Azerbaycan’ın birliğinin önemine değinen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, şöyle konuştu: “Türkiye gibi bir ülkenin bizim kardeşimiz olması bizim için büyük mutluluktur. 2 Karabağ Savaşı’nda ve savaş sonrasında bu birliği daha da güçlendirdik. Geçen yıl Şuşa Beyannamesini imzaladık ve Türkiye ile Azerbaycan resmen müttefik oldu. Bu halklarımıza muştu, bölge ve dünya için ciddi mesajdır. Türkiye ve Azerbaycan birliği bölgede ciddi bir faktördür. Barış ve istikrar faktörüdür. Birileri yine bize karşı adaletsizlik yapmak istese bu faktörü (Türkiye ile Azerbaycan’ın müttefikliği) ciddi şekilde göz önünde bulundurmalıdır.”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Değerli kardeşimin liderliği sayesinde Türkiye son yıllarda büyük ve başarılı yol kat etmiştir. Dünya çapında güç merkezinde dönüşmüştür. Türkiye’deki istikrar, kalkınma ve gelişim göz önündedir. Dünyanın birçok ülkesinde krizler yaşanıyor. Ülkeler yönetilemez duruma düşüyor. Ekonomik zorluklar insanların haklı itirazlarına neden oluyor. Türkiye ise güvenle ilerliyor, dev projeler gerçekleştiriyor. Bölgede söz sahibidir. Dünyada önemli güç merkezidir. Herkes bilmelidir ki bu başarılar Recep Tayyip Erdoğan sayesindedir” diye ekledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.