Yeni bir rapora göre, sadece son iki yılda 366’dan fazla olay kaydedildi

Perşembe günü yayınlanan yeni bir Pentagon raporunun sınıflandırılmamış bir versiyonuna göre, ABD hükümet kurumları, kısmen oluşturabilecekleri tehditlerin daha iyi anlaşılması nedeniyle, 2021 ile 2022 arasında tanımlanamayan uçan cisimleri (UFO’ları) içeren olaylarda önemli bir artış gördü.

En yaygın olarak UFO’lar veya UAP olarak adlandırılan ‘Tanımlanamayan Hava Olayları Üzerine 2022 Yıllık Raporu’ başlıklı belge, Pentagon’un Ulusal İstihbarat Direktörü Ofisi (ODNI) tarafından derlendi. Toplamda, Ağustos 2022’nin sonlarına kadar belgelenen 510 gözlemi kapsıyor.

Bu sayı, Mart 2021’den önceki 17 yılda incelenen ve ODNI tarafından bir ön değerlendirmede sayılan 144 UAP raporunu içermektedir. Ancak, bu tarih ile Ağustos 2022 arasında bildirilen UFO görülme sayısı hızla artarak 366’ya ulaştı.

Belge, bu artışı kısmen “uçuş tehlikelerinin güvenliği veya potansiyel düşman toplama platformları olarak UAP’nin temsil edebileceği olası tehditlerin daha iyi anlaşılmasına” bağladı. Diğer bir neden de “UAP raporlamasını çevreleyen damgalamanın azalması” olduğunu ekledi.

Yeni kaydedilen 366 gözlemden 26’sı İnsansız Hava Aracı Sistemleri veya buna benzeyen nesneler olarak nitelendirildi ve 163’ü “balon veya balon benzeri varlıklar” olarak tanımlandı. Diğer 6 tanesi dağınıklığa atfedildi. Pentagon, kalan 171 raporu açıklayamadı.

Raporda ayrıca, “UAP olaylarının kısıtlı veya hassas hava sahasında meydana gelmeye devam etmesi, uçuş güvenliği veya düşman toplama faaliyeti için olası endişelerin altını çiziyor” denildi. Bu bağlamda, Washington “UAP olaylarına olası yabancı hükümet müdahalesine dair her türlü kanıtı araştırmaya devam edecek” diye ekledi.

Ekim ayında, New York Times, adı açıklanmayan ABD’li yetkililere atıfta bulunarak, en son UFO olaylarının yabancı gözetleme operasyonlarından, meteoroloji balonlarından veya sadece havadaki çöplerden kaynaklandığına inanıldığını bildirdi. Pentagon sözcüsü Sue Gough, o sırada devlet kurumlarının UFO’ları tespit etmek için ellerinden gelenin en iyisini yaparken, sensörlerinin genellikle “olumlu bir ilişkilendirme yapmak için yeterli bilgiyi” toplayamadığını söyledi .

Aralık ayında ABD Savunma Bakanlığı, açıklanamayan hava olayları hakkında çok sayıda rapor almasına rağmen, uzaylı faaliyetine dair herhangi bir kanıt bulamadığını söyledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir