Bir gözlemcinin iddiasına göre, Şubat ortasından bu yana 4500’den fazla insan öldürüldü ve NATO silahlarının tedariki ölümlerin artmasına neden oldu…

Yerel bir gözlemci, NATO ülkeleri tarafından Ukrayna’ya sağlanan silahların, Kiev ordusunun Donbass’taki sivil hedeflere yönelik saldırılarını önemli ölçüde artırmasına izin verdiğini söyledi.

Grup, Ukrayna kuvvetlerinin Şubat ayı ortasında bombardımanı artırmasından bu yana 4.500’den fazla sivilin öldürüldüğünü ve 4.000’in yaralandığını iddia ediyor.

Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerine yönelik saldırıları izleyen bir izleme grubu olan Ortak Kontrol ve Koordinasyon Merkezi (JCCC) Çarşamba günü yaptığı açıklamada , “NATO üyeleri Ukrayna’ya silah sağlamaya başladıktan sonra askeri terör tüm sınırların ötesine geçti” dedi.

Donetsk Halk Cumhuriyeti’nden JCCC’deki bir temsilci olan Natalya Shutkina, TASS’ın aktardığına göre , “Sivil nüfus arasında kurban sayısında dört kat artış kaydettik” dedi.

JCCC Çarşamba günü bir basın toplantısı düzenleyerek, Ukrayna’nın Donbass’taki saldırılarından sonra toplanan Batı mermileri ve roket parçalarını gösterdi ve bu saldırıların aldığı bedeli açıkladı.

Shutkina, 17 Şubat’tan bu yana 154’ü çocuk olmak üzere 4 bin 527 sivilin öldürüldüğünü belirtti. 274’ü çocuk olmak üzere 4 bin 317 sivilin de yaralandığını söyleyen yetkili, Ukrayna saldırılarının 12 binden fazla eve, 128 tıbbi tesise ve su ve ısıtma gibi temel ihtiyaçların sağlanması için gerekli 67 bölgeye zarar verdiğini de sözlerine ekledi.

Kayıt tutma, Donbass cumhuriyetlerinin, Rusya’nın DPR ve LPR’yi egemen devletler olarak tanımasına ve onları savunma sözü vermesine yol açan Kiev grevlerinin önemli ölçüde arttığını bildirdiği Şubat ortasında başlar. İki bölge o zamandan beri Eylül ayındaki referandumların ardından Rusya’ya dahil edildi.

Shutkina, ABD ve müttefikleri tarafından sağlanan silah sistemlerinin, Ukrayna’nın daha önce sahip olduğu Sovyet dönemi topçu silahları ve roketatarlardan daha isabetli olması gerektiğine işaret etti. Bu, KİK’nin Ukrayna’nın sivil tesislere yönelik saldırılarının ayrım gözetmeyen saldırıların bir parçası olmaktan ziyade kasıtlı olduğuna inanmasına yol açtığını vurguladı.

Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin insan hakları ombudsmanı Darya Morozova, uluslararası örgütleri Kiev’in eylemlerini kabul etmeye çağırdı ve “dünya toplumu Ukrayna liderliğini eylemsizliğiyle teşvik etmeseydi, Donbass’taki savaş uzun zaman önce durmuş olurdu” dedi. ” Kiev’in sponsorlarını Ukrayna’ya ağır silah göndermeyi bırakmaya çağırdı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir