Dolar 32,2247
Euro 34,9384
Altın 2.418,85
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Samsun 22°C
Hafif Yağmurlu
Samsun
22°C
Hafif Yağmurlu
Paz 19°C
Pts 21°C
Sal 22°C
Çar 22°C

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi
12 Kasım 2022 22:54
136

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sınır kapılarındaki güvenlik kadar ‘siber kapılardaki güvenliğin’ önemine dikkati çekti ve “Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nin çalışmaları kapsamında; 2022 yılı içinde 55 binin üzerinde tespit edilen zararlı bağlantıların erişimi engellendi. Ayrıca, yine bu yıl içinde 12 binin üzerinde siber güvenlik bildirimi ve kuruluşlara yönelik önlemler alındı. Ekim ayı başı itibariyle raporlanan siber saldırı sayısı 100 bine yakındır. Bu saldırıları tamamen iç kaynaklarla geliştirdiğimiz yazılımlarla engellemekteyiz” dedi.

1 Life Haber Ajansı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından Dijital Türkiye Blokzincir Hackathonu Projesi kapsamında düzenlenen ‘Digiathon 2022 Yarışması’ programına katıldı. “Dijital çağ adeta ışık hızıyla ilerliyor; neredeyse her 10 yılda sıçramalara şahit oluyoruz” diyen Karaismailoğlu, sektörün literatürünün durmaksızın güncellendiğini, her geçen gün blokzincir, metaverse, NFT, kripto para, dijital ikizler gibi kavramlara bir yenisi eklendiğini söyledi.

RADİKAL DEĞİŞİM KAÇINILMAZ BİR HAL ALIYOR

Bu hızlı değişimin; üretme, istihdam etme, ticaret yapma ile kültür ve sanat üretme şekillerini de kökten değiştirdiğini vurgulayan Karaismailoğlu, “Dolayısıyla; bankacılık sisteminden lojistik ve tedarik zincirlerine, alışkanlıklarımızda radikal değişim kaçınılmaz bir hal alıyor. Ancak bu değişim; ölçümleme yöntemlerinin gelişmesine ve böylece işlerimizi çok daha hızlı, verimli, düşük maliyetle ve sağlıklı bir şekilde yürütmemize imkan sunuyor. Türkiye, AK Parti hükümetlerimizin öncülük ettiği dijital dönüşüm alanında, dünyadaki lider ülkeler arasında. Bu konumumuzu en iyi şekilde değerlendirerek, Türkiye’yi; bilişim sektöründe tasarlayan, üreten, yön veren katma değer oluşturan bir ülkeye dönüştürmek için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Bu husustaki en büyük avantajımız; genç ve dinamik nüfusumuzdur, yerli ve milli üretim kabiliyetimizdir. Tam da bu noktada Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’mizin bu etkinliği, ülkemizdeki dijital dönüşümde; şeffaflık, takip edilebilirlik ve uygulanabilirlik kapasitesini artırmak açısından oldukça anlamlıdır. Genç yazılımcı kardeşlerimizin bilgi, birikim ve potansiyellerinin bu konuda değerlendirilmesini takdirle ve heyecanla karşılıyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE ARTIK ESKİ TÜRKİYE DEĞİLDİR

Karaismailoğlu, Türkiye’nin artık eski Türkiye olmadığına vurgu yaparak, ülke yönetimindeki istikrarın, güvenin ve umut ortamının, ulaşım ve iletişim dahil her alanda devrim niteliğinde adımlara yol açtığını belirtti. Bunların 100 yıla sığacak atılımların 20 yılda gerçekleşmesinin mümkün kılındığını, hep birlikte tarihi günler yaşanmasına, tarih yazılmasına vesile olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, Türkiye Yüzyılı’nın hayata geçmesini sağlayacak altyapıyı da bu sayede hazırladıklarını kaydetti. Karaismailoğlu, son birkaç yılda Siber Vatan ve Uzay Vatan’da atılan adımları da şöyle sıraladı:

“Cumhurbaşkanı’mız ‘Milli Uzay Programı’ ve ‘e-insan projemizi’ ilan etti. Türksat 5A ve Türksat5B haberleşme uydularımızı aynı yıl uzaya gönderdik. Yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’nın testlerinde önemli aşamaları geçtik. Uydumuzu, Cumhuriyet’imizin 100. yılının son çeyreğinde uzaya göndereceğiz. 5G haberleşme teknolojilerine geçiş için yoğun bir biçimde çalışıyor, eşzamanlı olarak 6G’nin çalışmalarını da hızla sürdürüyoruz. Dijital ortamdaki haberleşmeye ciddi bir hukuki altyapı kazandırdık. Siz gençlerin umut ve heyecanlarını, bilim ve teknolojiye yoğunlaştırarak, TEKNOFEST’lerde zirveye taşıdık. Yerli ve milli elektrikli aracımız TOGG’un seri üretime başladık. Yerli milli trenimiz yakında raylarda olacak. Bilgi ve iletişim seferberliği ile özellikle savunma sanayi başta olmak üzere her alanda, yerli ve milli projelere imza atıyoruz. Bilimsel zeminde değerlendirip, devlet aklı ile planladığımız haberleşme yatırımlarımızın yarını için ihtiyaç duyulan her türlü adımı kamu-özel işbirliği ile hayata geçiriyoruz. İnsan kaynağı yetiştirmek amacıyla da 5G ve Ötesi Ortak Lisansüstü Destekleme Programı’nı hayata geçirdik. Gelecekteki projelerimiz için yerli ve milli hassasiyetle hayata geçireceğimiz 5G bizim için elzem bir konudur. 5G teknolojisi aynı zamanda; yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla temelli bir büyüme sürecimizi güçlü bir biçimde destekleyecek.”

TÜRKİYE YÜZYILI; DEĞERLER VE BARIŞIN YÜZYILI OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Ekim 2022’de tüm dünyaya ilan ettiği Türkiye Yüzyılı’nın; bilimin, dijitalin, iletişimin, üretimin, verimliliğin, kalkınmanın, değerler ve barışın yüzyılı olacağını aktaran Karaismailoğlu, “Bizim yüz yılımız; istikrarın, huzurun, haklının, değerlerin, istikbalin ve barışın yüzyılı olacak. Türkiye Yüzyılı’nda; Metaverse’ten Blokzincir’e kadar her alanda en üst seviyeye çıkacağız. Ülkemizde insanımızın hayat kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalara desteğimizi artarak devam edecek. Ülkemizle diğer ülkeler arasındaki iletişim; hızlı, sürekli ve daha şeffaf hale gelecek. Yerli ve milli, yenilikçi ve yeşil üretim ekonomisi anlayışıyla, milli teknoloji hamlemizin desteğiyle, her alanda dünyadaki rekabet gücümüzü artırmayı sürdüreceğiz. Ülkemizi; Asya, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkaslar ve Kuzey Karadeniz ülkeleri arasında ulaşımın her modunda uluslararası arenada, yolcu, yük, enerji ve bilişimde önemli bir merkeze dönüştürüyoruz. Siber Vatan ve dijital aleme yönelik adımlarımız, bu süreçlerde yerli ve milli yazılım, donanım kullanımı, hedefimize ulaşmamızda kritik başarı faktörlerimizdendir” değerlendirmesinde bulundu.

ÜLKEMİZİN ULAŞIM VE İLETİŞİM MODLARI İÇİN, 183 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE YATIRIM YAPTIK

AK Parti Hükümetleri döneminde; Türkiye’nin ulaşım ve iletişim modları için, 183 milyar doların üzerinde yatırım yaptıklarının altını çizen Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yatırımlarımızla; milli gelirimize 520 milyar dolardan fazla, istihdama 18 milyon katkı, üretim sistemine 1 trilyon 79 milyar dolarlık olumlu etki oluşturduk. 2053 yılına kadar da 198 milyar dolarlık yeni ulaşım ve haberleşme yapıtımı planladık. Böylece ülkemizin üretimine 2 trilyon dolar, milli gelirine 1 trilyon dolarlık katkı sağlayacağız. Yalnızca haberleşme altyapımıza; 2023 yılı sonuna kadar yaklaşık 5 milyar dolar, 2029 yılı sonuna kadar 12,5 milyar doları aşan, 2053’e kadar ise toplam 67 milyar doların üzerinde bir yatırım planlıyoruz. Elektronik haberleşme sektöründe son 20 yılda; fiber hat uzunluğunu 88 bin kilometreden, 488 bin kilometreye yükselttik. Sabit genişbant abone sayımız 18,5 milyona, mobil abone sayımız 88,5 milyona, genişbant abone sayımız ise 89,5 milyona ulaştı. 2011’de 1 milyon olan makinalar arası iletişim abone sayısı bugün 7,8 milyona çıktı. Yatırımlarımız sayesinde büyüyen elektronik haberleşme sektörü 2022’nin ilk çeyreğinde, bir önceki yıla göre yüzde 32’den fazla büyüme kaydetti. Yine aynı dönemde internet kullanım miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre; sabitte yaklaşık yüzde 13, mobilde de yüzde 22 artış gösterdi. Gururla ifade etmek istiyorum ki; ülkemizdeki ulaşım, iletişim ve bilişim hamlelerimiz meyvelerini vermeye başladı. Haziran sonu itibariyle, toplam internet kullanıcısı sayısı açısından tüm dünya ülkeleri arasında yapılan sıralamada ilk 20 ülke arasında yer aldık. Avrupa’da ilk 5 ülke içinde yer alıyoruz. BM Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün açıkladığı, 132 ülkenin yarıştığı küresel inovasyon endeksinde Türkiye, 2022’de 4 basamak yükselerek 37’nci sıraya çıktı.”

55 BİNİN ÜZERİNDE TESPİT EDİLEN ZARARLI BAĞLANTILARIN ERİŞİMİ ENGELLENDİ

İnternette artan kullanıcı sayısıyla birlikte, kötü niyetli eylemler ve hack’lemelerin arttığını, dijital saldırıların, kurumsal, sistemli ve uluslar üstü bir düzeyde yapıldığına dikkati çeken Karaismailoğlu, “Sınır kapılarımızdaki güvenlik kadar, ‘siber kapılarımızdaki güvenliğin’ de önemli olduğunu görüyoruz. Bu konuda da gerekli ve yeterli tedbirleri vaktinde alıyoruz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’muz bünyesinde kurulan ‘Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nin (USOM) bu konudaki çalışmalarını tebrik ediyoruz. Siber Olaylara Müdahale Ekipleri, kurumların ve kritik altyapı sistemlerinin korunmasında 7/24 esasına göre çalışıyorlar. USOM çalışmaları kapsamında; 2022 yılı içinde 55 binin üzerinde tespit edilen zararlı bağlantıların erişimi engellenmiştir. Ayrıca, yine bu yıl içinde 12 binin üzerinde siber güvenlik bildirimi ve kuruluşlara yönelik önlemler alınmıştır. Yine bu yılın Ekim ayı başı itibariyle raporlanan siber saldırı sayısı 100 bine yakındır. Bu saldırıları tamamen iç kaynaklarla geliştirdiğimiz yazılımlarla engellemekteyiz. Ülkemizin dijital dönüşümünde e-devlet kapısının da kritik öneminin bilincindeyiz. 922 kurumun 6 bin 650’ye yakın hizmetinin sunulduğu e-devlet kapısı, 61 milyon 160 bini aşkın kayıtlı kullanıcısıyla dev bir hizmettir. Uzayda izi olmayanın, dünyada gücünün olmayacağı inancı ile yerli ve milli haberleşme uydumuzu yapıyoruz. Siber güvenliğin, coğrafi sınır güvenliği kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu milletin evlatlarının, imkan verildiğinde nasıl TEKNOFEST kuşağı olduğunu yakinen görüyoruz” şeklinde konuştu.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.