Fransa üzerinden Britanya’ya küçük botlarla geçen Arnavut göçmenlerin insan kaçakçılarına ödedikleri parayı çıkarmak için uyuşturucu imalathanelerinde çalıştırıldıkları belgelendi.

Arnavut göçmenler Britanya ve Galler’deki bazı evlerde veya terk edilmiş sanayi tesislerinde kurulan dişi hint keneviri seralarında çalıştırıldıkları öne sürülüyor. Yaklaşık 30 bin göçmenin, Fransa’nın Calais limanı civarından botlarla Manş Denizi’ni geçerek Birleşik Krallık topraklarına ayak bastığı tahmin ediliyor. Bu yılki göçmenler arasındaki en büyük grubu 7 bin Arnavut oluşturuyor.

BBC’ye isim vermeden konuşan Fransız bir yetkili, geleneksel olarak Kürt ve Iraklı insan kaçakçıların faaliyet yürüttüğü rota üzerinde Arnavut çetelerinin daha aktif olmaya başladığını belirterek şöyle dedi:

“Hipotezimize göre suç faaliyetlerinde daha tecrübeliler ve polisten kaçmak için daha iyi organize oluyorlar. Arnavut şebekelerinde ücretlerin daha yüksek olduğunu biliyoruz.”

Dunkerque bölgesindeki Fransız jandarmasını komuta eden General Frantz Tavart 4 Ekim’de BBC’ye yaptığı açıklamada, “Her botta 40 kişi olduğu düşünülünce insan kaçakçılığının çeteler için uyuşturucu kaçakçılığından daha kârlı hale geldiğine dikkat çekti.”

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir