Filipinler’de “tam teçhizatlı” saldırganlar bir eyalet liderini ve beş sivili öldürdü.

Filipinler’in güneyindeki Negros Oriental eyaletinin valisi, saldırı tüfekleri taşıyan ve askeri tarzda kamuflaj ve kurşun geçirmez yelek giyen adamlar tarafından vurularak öldürüldü. Bölgesel siyasetçileri hedef alan bir dizi silahlı saldırının sonuncusu olan saldırıda beş sivil de hayatını kaybetti.

Polis, “pikselli üniformalar” giyen en az altı ağır silahlı kişinin, Cumartesi sabahı Pamplona kasabasındaki evinin önünde Vali Roel Degamo’ya ateş açarak onu ve diğer beş kurbanı ölümcül şekilde vurduğunu söyledi. Çatışmada yakalanan sivillerin, yardım istemek için Degamo’nun evinin önünde toplanan yerel köylüler olduğu söyleniyor.

Şüpheliler, daha sonra terk ettikleri 3 spor ticari araçla olay yerinden kaçtı. Saatler sonra, şüphelilerden ikisinin eski asker olduğunu tespit eden Negros Oriental polisi tarafından üç kişi tutuklandı.

Başkan Ferdinand Marcos Jr. yaptığı açıklamada, “Bu alçakça ve iğrenç suçun faillerini adalete teslim edene kadar hükümetim rahat etmeyecek” dedi.

Ülke, siyasi şiddetin yanı sıra İslamcı ve Komünist isyanlarla dolu bir geçmişe sahip. Yalnızca geçen ay, Lanao del Sur valisi Mamintal Alonto Adiong Jr. beş korumasının ölümüne yol açan küstah bir saldırıda yaralandı, Maguindanao del Sur belediye başkanı Ohto Caumbo Montawal ise aracına iki silahlı kişinin ateş etmesi sonucu yaralandı. Filipinler’in kuzeyinde, Aparri kasabasının belediye başkan yardımcısı Rommel Alameda ve arkadaşları, geçen ay polis üniforması giyen adamlar tarafından vurularak öldürüldü.

İlk olarak 2011’de göreve başlayan öldürülen vali, geçen yıl yapılan bir seçimde zorla görevden alındı, ancak Ekim ayında yapılan yeniden sayımın ardından görevine iade edildi. Sadece iki hafta önce, Yargıtay, seçim yetkililerinin sonucu bozma ve aynı soyadına sahip bir spoiler adayı için verilen oyları Degamo’ya verme kararını destekledi.

Degamo’nun eşi Pamplona Belediye Başkanı Janice Degamo, bir Facebook gönderisinde kocasının Cumartesi günü seçmenlere hizmet ettiğini ve “bu tür bir ölümü hak etmediğini” söyledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir