Taraftarlar Brezilya’nın en büyük spor kahramanına veda etmek için sıraya girdi…

Brezilyalı futbol taraftarları, uzun süredir kanserle mücadele ettikten sonra geçen Perşembe günü 82 yaşında hayatını kaybeden efsanevi forveti anmak için Santos’taki Vila Belmiro Stadyumu’nda bir araya geldi.

Yüzlerce taraftar, genellikle tarihin en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilen eski Brezilya milli takımına son saygılarını sunmak için Pazartesi sabahı erken saatlerde Pele’nin futbol kariyerinin en ikonik anlarından bazılarını yaşadığı stadyuma doğru süzülmeye başladı.

Edson Arantes do Nascimento olarak dünyaya gelen Pele, Santos ile kariyeri boyunca futbol hayranlarını büyüledi ve 1956 ile 1974 yılları arasında Brezilya kulübü için sadece 659 maçta 643 gol attı.

Bir Santos oyuncusu olarak kayıtlıyken Brezilya ile üç FIFA Dünya Kupası ve bir dizi yerel ve bireysel ödül kazandı.

Cenazesi, Salı günü futbol stadyumundan sadece 60 metre uzaklıktaki bir alanda definden önce yerel saatle 10:00’da başlayacaktı.

Cenazesi polis koruması altında Vila Belmiro Stadyumu’na nakledilmeden önce, son günlerini geçirdiği Albert Einstein Hastanesi’nden çıkışı havai fişeklerle işaretlendi.

Pele’nin vefatıyla ilgili Brezilya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Gilmar Mendes, “Çok üzücü bir an, ancak bu efsanevi oyuncunun ülkemiz için gerçek anlamını artık görüyoruz” dedi .

” Ofisimde Pele’nin imzaladığı formalar var, onun kaleci olarak çekilmiş bir fotoğrafı ve yine kendisi tarafından imzalanmış. DVD’ler, fotoğraflar, onun büyük bir koleksiyonu .”

Mendes, Pele’nin bir insani yardım görevlisi olarak itibarı ve itibarının, aldığı çok çeşitli övgüleri tamamen hak etmesini sağladığını da sözlerine ekledi.

Cenaze işlemlerinin tamamlanmasının ardından Pele’nin tabutu, 100 yaşındaki annesi Celeste Arantes’in yaşadığı sokağın aşağısındaki Memorial Necropole Ecumenica mezarlığına gömülmeden önce Santos sokaklarında taşınacak.

Yeni seçilen Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva da dahil olmak üzere çok sayıda Brezilyalı ileri gelenin saygılarını sunmak için katılması bekleniyor.

Pele, 2021’den beri kolon kanseri tedavisi görüyordu ancak durumu Kasım ayında kötüleşti ve geçen hafta çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir