Almanya'da bir Puma zırhlı piyade savaş aracı

Puma zırhlı taşıyıcısını içeren tatbikatların “tamamen başarısız” olduğu bildirildi…

Der Spiegel dergisinin Cumartesi günü Bundeswehr’in dahili bir belgesine dayandırdığı haberine göre, NATO hızlı müdahale gücüne katılması beklenen Alman Puma zırhlı piyade savaş araçları eğitim tatbikatları sırasında tamamen başarısız oldu.

Yayın, 10. Zırhlı Tümen komutanı Tümgeneral Ruprecht von Butler’ın tatbikata katılan 18 aracın tamamının çalışmaz hale geldiğini söyleyen bir mektubuna atıfta bulundu. Performanslarını “tam bir başarısızlık” olarak nitelendirdi.

Elektronik parçalarda sorunlara eğilimli olduğu söylenirken, bir aracın sürücü bölmesinde yangın çıktı.

Von Butler’ın, son iki operasyonel Puma’nın “bir buçuk saat sonra taret kusurları nedeniyle” bozulduğunu yazdığı bildirildi.

Komutan generalin kusurların “hiç bu kadar sıklıkta meydana gelmediğini” söylediği aktarıldı. Puma’nın performansının “gerekli tüm hazırlıklara rağmen bir piyangoya dönüştüğünü” ve bunun “birlikler için özellikle stresli” olduğunu da sözlerine ekledi.

Der Spiegel’e göre Puma’nın NATO’nun acil müdahale gücünün bir parçası olarak gelecek yıl konuşlandırılması bekleniyordu. Ancak, von Butler’ın üç ila dört ay süreyle kullanılamayacağını söylediği aktarıldı. Bildirildiğine göre, “bir sonraki duyuruya kadar” daha eski Marder piyade savaş araçlarıyla değiştirilecek ve yetkililerin Puma’nın savaşa hazır hale getirmek için her şeyi yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Sayısız sorunu nedeniyle, Puma zırhlı aracı daha önce Alman medyası tarafından ‘Pannenpanzer’ veya ‘arıza tankı’ olarak adlandırılmıştı.

Haberler, Berlin’in Rusya ile çatışması nedeniyle Ukrayna’ya silah göndermeye devam etmesi nedeniyle Bundeswehr’deki silah ve mühimmat kıtlığıyla ilgili çok sayıda raporun ardından geldi.

Der Spiegel daha önce Almanya’nın NATO’nun Litvanya’da konuşlanmış tabur büyüklüğündeki çok uluslu birliğine katkıda bulunmak için yeterli topçu ve hava savunma sistemine sahip olmadığını bildirmişti.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir