ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, her iki taraftan üst düzey casusların “yanlış hesaplamalardan” kaçınmak için bir araya geldiklerini söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby Salı günü ABD medyasına verdiği demeçte, üst düzey Rus ve ABD casuslarının Ankara’daki son habersiz toplantısının amacının iki güç arasındaki diyaloğu sürdürmek olduğunu söyledi.

Bloomberg’e konuşan Kirby’den, Türkiye’nin başkentinde Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) başkanı Sergey Naryshkin ve CIA Başkanı Bill Burns’ün yer aldığı görüşmeler hakkında yorum yapması istendi.

Yetkili, “Bu, her iki güvenliğimizin de geleceğini etkileyen konularda Rusya ile iletişim kanallarını açık tutmakla ilgiliydi” dedi ve Burns’ün Naryshkin ile görüşmesinin, Washington’ın Moskova ile sahip olduğu “tamamen rutin iletişim kanalları hakkında” olduğunu da sözlerine ekledi.

Kirby, geçtiğimiz haftalarda ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley’nin Rus mevkidaşlarıyla görüştüğünü kaydetti. Yetkili, bunu yaparak ABD’nin “herhangi bir yanlış hesaplama olmayacağından emin olduğunu” söyledi.

Aynı zamanda Kirby, tarafların şu anda Rusya’da gözaltında bulunan ABD vatandaşlarını tartışıp görüşmediğini söylemedi ve kendisinin görüşmede bulunmadığını kaydetti. “Asıl amaç, stratejik istikrarla ilgili konuları konuşmaktı” dedi.

Daha önce Beyaz Saray, Ankara görüşmelerinin Ukrayna ihtilafıyla hiçbir ilgisi olmadığını ve nükleer silahlar ve Rusya’da gözaltına alınan ABD vatandaşları etrafında döndüğünü söylemişti. Bu arada Moskova, görüşmelerin gerçekten yapıldığını doğruladı, ancak daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

Bu ayın başlarında The Wall Street Journal, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın Ukrayna konusunda daha geniş bir çatışma olasılığını azaltmak için üst düzey Rus yetkililerle perde arkasında müzakereler yürüttüğünü bildirdi. O sırada Kremlin Basın Sekreteri Dmitry Peskov, Rusya’nın rapor hakkında söyleyecek hiçbir şeyi olmadığını söyleyerek, “Anglo-Sakson gazetelerinin pek çok aldatmaca haberi yayınladığını” ekledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir