Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik sözlerinin yankıları sürüyor. Yunanistan’da hükümet kanadının dışında eski bakan ve siyasiler de tartışmaya katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde Yunanistan ile ilgili tekrarladığı ‘Bir gece ansızın gelebiriz’ sözlerinin şifrelerini çözmek için Yunanistan’da yoğun çalışma sürdürülüyor. Yunanistan’da eski bakan ve siyasetçiler de tartışmanın içine girdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine tepki gösterdi.

“ERDOĞAN’I CİDDİYE ALMALIYIZ”

Eski Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis, “Erdoğan oyun oynamıyoruz, ciddi konuşuyoruz’ mesajı veriyor. Şunu iyi bilmeliyiz ki bu söylenenleri ciddiye almamız gerekiyor. Erdoğan ‘Bir gece ansızın gelebiriz’ derken Türkiye’nin istediği şekilde Ege’nin paylaşılmasına iyilikle razı olmamamız halinde bunu muhtemelen zorla yaptıracağı tehdidinde bulunuyor” dedi.

“ELBETTE SESSİZ KALAMAYIZ”

“Erdoğan’ın Türkiye’deki iç siyasi durum nedeniyle böyle konuştuğunu savunmak son derece riskli bir düşüncedir. Türkiye metodlu ve statejiyle hareket eder” ifadesini kullanan Apostolakis, “Elbette sessiz kalamayız. Ancak Türkiye bu aşamada gerginliği Yunanistan’ın tırmandırmasını istiyor olabilir, dikkatli olmalıyız. Türklerin oyununa gelmemeliyiz. Abartıya, aslan kesilmeye gerek yok. Soğukkanlılık ve ciddiyet gerek.” diye konuştu.

“ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ablası eski bakanlardan Dora Bakoyannis de, “Yunanistan’ın cevabı gayet açık. Erdoğan ne gece ne de gündüz gelebilir. Çünkü alacağı cevabın maliyeti çok yüksek olacaktır. Yunanistan’ın cevap veremeyeceğini zannediyorsa hata yapıyor. Zor bir dönemden geçiyoruz. Büyük bir gerginlik süreci yaşıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan’a tek cümle: İzmir’i unutma

Samsun Çarşamba Havalimanı’nda TEKNOFEST 2022’ye katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki başarısıyla ilgili çarpıcı mesajlar verdi. Erdoğan, Yunanistan’ın Ege’deki tacizleriyle ilgili de ‘Tek cümlemiz var: İzmir’i unutma’ açıklamasını yaptı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir