“ABD Başkanı Joe Biden ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Tartışmanın ana konusu hava savunmasıydı. Şu anda bu, savunma işbirliğimizde 1 numaralı önceliktir. Amerika’nın G7’nin sert duruşu ve BM Genel Kurulu kararımıza desteğiyle liderliği Ukrayna için çok önemli.”

“Angola Devlet Başkanı João Lourenço ile birlikte Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik terörist füze saldırılarını görüştük. BM içindeki önemli işbirliği konularını da konuştuk. Dünyanın Rus saldırganlığına karşı net ve sağlam bir duruş sergilemesini sağlamak için çalışıyoruz.”

“Bugün tüm dünya, insanlarımızı katleden bir terör devletinin gerçek yüzünü bir kez daha gördü. Sadece savaş alanında değil, aynı zamanda barışçıl şehirlerde de. Gerçek kanlı ve cani özünü ve amacını ancak barıştan söz eden bir ülke. Ve tüm gerçek barış tekliflerine füze saldırılarıyla karşılık veriyor. Bütün bunlar, tüm Ukraynalılar için barış ve güvenliğin yegane temelinin tüm topraklarımızın kurtuluşu olduğunu kanıtlıyor.”

“Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile bir telefon görüşmesi yaptım. Ülkemize yönelik savunma desteğinin artmasını, saldırgan ülkenin eylemlerine dünyanın tepkisinin koordinasyonunu ve yıkılan altyapının onarılmasına yönelik yardımları tartıştık.”

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir