New York Times, Washington’un Kiev’i saldırıyı gerçekleştirmekten caydırmaya çalıştığını bildirmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin kıdemli yardımcılarından Aleksey Arestoviç, Kiev güçlerinin Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’u Ukrayna’daki cephelere yaptığı ziyaret sırasında öldürme girişiminde bulunduğunu kabul etti.

Arestovich, Cumartesi günü New York Times tarafından yayınlanan ve Rusya ile çatışmada Ukrayna’yı destekleyen Washington’un Nisan ayında Kiev’i üst düzey Rus komutanı hedef almaktan vazgeçirmeye çalıştığını iddia eden bir haber hakkında yorum yapıyordu.

Gazetenin kaynakları, ABD’nin, değerli bir Rus varlığına yönelik bir saldırının Rus ve Amerikan güçleri arasında doğrudan bir askeri çatışmaya yol açabileceği endişesiyle, Gerasimov’un olası cephe hatları ziyareti hakkındaki bilgileri Zelenskiy hükümetinden gizlediğini iddia etti.

Ancak Ukraynalılar, komutanın gezisini kendi kanallarından öğrendiler. “Onlara yapmamalarını söyledik. Üst düzey bir Amerikalı yetkili NYT’ye ‘Hey, bu çok fazla’ dedik. Gazeteye göre Kiev, Gerasimov’un bulunduğu düşünülen mevzileri bombalamaya devam etti, ancak general grevden etkilenmedi.

Gazete, ABD’nin Gerasimov’un cephe hatlarını ziyaret etme olası planlarını öğrendiğini ve Kiev’in generali öldürmeye çalışıp ABD ile Rusya arasında potansiyel bir çatışmaya yol açabileceği korkusuyla Ukrayna’dan bilgi saklamaya karar verdiğini iddia etti. . Ukrayna ordusunun Gerasimov’un planları hakkındaki bilgileri yine de elde ettiği bildirildi.

“Korkunç bir gizemi ortaya çıkaralım. Gerasimov İzium’daydı ve Gerasimov’a ateş ettik. Zelensky’nin yardımcısı, Pazar günü Rus aktivist Mark Feygin ile bir YouTube röportajında , ” Oldu” dedi.

Arestovich, Kiev’in Genelkurmay Başkanı’nın ziyaret ettiği Rus savaş karargahını vurduğunu, ancak bombardıman gerçekleştiğinde Gerasimov’un çoktan ayrılmış olduğunu iddia etti.

Izium, Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Kharkov Bölgesi’nde, Nisan ve Eylül ayları arasında Rus kuvvetlerinin kontrolünde olan bir şehir.

Moskova, Gerasimov’un Nisan ayında Ukrayna’ya gittiğini hiçbir zaman resmi olarak doğrulamadı. Rusya Savunma Bakanlığı’na göre komutan, cephe hatlarındaki Rus birliklerini yalnızca Temmuz ayı başlarında ziyaret etti.

Cuma günü Gerasimov, Vladimir Putin ile bir toplantıya katılan ve Moskova’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunun ilerleyişi hakkında cumhurbaşkanına rapor veren üst düzey Rus savunma yetkilileri arasında yer aldı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir