Başbakan Giorgia Meloni, sıkı önlemler sözü vermesine rağmen, bu yıl gelenlerin üç katına çıktığını gördü…

İtalyan yetkililer, Cumartesi günü şafaktan önce 1.650 ağırlıklı olarak Afrikalı ve Orta Doğulu göçmeni karaya çıkardı ve onları zaten aşırı kalabalık olan barınaklara bıraktı. Bir gün önce, Başbakan Giorgia Meloni, yönetimi altında hızla artan varış sayısını azaltmak amacıyla insan tacirlerine yönelik daha sert cezalar açıkladı.

Sahil güvenlik gemisi karaya oturmuş iki göçmen gemisinden 584 kişiyi alırken, iki küçük sahil güvenlik motorlu teknesi 379 kişiyi aldı. 487 kişiyi taşıyan başka bir göçmen gemisine sahil güvenlik ve sınır polis botları eşlik etti.

584 ve 487 kişilik gruplar Calabria’da kıyıya getirilirken, 379, Calabria’daki barınaklardaki aşırı kalabalık nedeniyle Sicilya’nın Augusta limanına götürüldü.

Sahil güvenlikten yapılan açıklamada, “Teknelerin göçmenlerle aşırı yüklenmesi ve elverişsiz deniz koşulları nedeniyle kurtarma çalışmaları karmaşıktı.”

Yerel yetkililer hava kuvvetlerinin Kuzey Afrika’ya İtalyan kıyılarından daha yakın olan Lampedusa adasındaki aşırı kalabalık bir sığınaktan göçmenleri uçururken Sicilya kıyılarında 200 kişinin daha alındığını söyledi.

Geçen yılın aynı döneminde 6.000 olan göçmen sayısı, bu yıl şimdiye kadar 17.000’den fazla göçmen İtalya’ya geldi.

Meloni, geçen yıl sürgünleri artırma ve STK gemilerinin göçmenleri İtalyan limanlarına taşımasını durdurma sözü vererek iktidara geldi. Para cezaları ve hacizlerle çalışan bu gemilerin sayısını azaltmayı başarırken, yolculuk yapan göçmenlerin sayısı arttı ve Perşembe günü insan kaçakçıları ve suç ortakları için daha ağır hapis cezaları açıklamasına neden oldu.

Meloni , geçen Cumartesi günü Calabria kıyılarında en az 76 göçmenin hayatını kaybettiği gemi kazasından kaçakçıları sorumlu tuttu. Perşembe günü, İtalya’nın uluslararası sularda faaliyet gösteren kaçakçıları da yargılayacağı yeni önlemlerinin “üçüncü bin yılın köleliği” ile mücadeleye yardımcı olacağını iddia etti.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir