Yerel basında aktarıldığına göre Taliban yetkilileri düzinelerce kişiye şüpheli patojen bulaştığını söylüyor

Taliban yetkilileri, bilinmeyen bir patojenin Afganistan’ın Zabul eyaletinde 80’den fazla kişiye bulaştığını ve iki çocuğu öldürdüğünü söyledi. Hastalık şiddetli ateş ve ağızdan ve burundan kanamaya neden olur.

Afganistan merkezli Hasht-e Subh Daily gazetesinin Salı günü bildirdiğine göre, Taliban halk sağlığı şefi Abdul Hakim Hakimi, eyaletin Shahjoy ilçesindeki kliniklerde son haftalarda şüpheli hastalığa yakalanan insan sayısında keskin bir artış görüldüğünü söyledi.

Gazete, TOLONews’in her ikisinin de çocuk olduğunu belirterek, geçen hafta iki hastanın, yakalandıkları şüpheli hastalıktan öldüğünü ekledi.

Afganistan, dünyanın en az gelişmiş ülkelerinden biridir ve 2021’de ABD’nin çekilmesinin ardından Taliban iktidarı ele geçirene kadar, halk sağlık sistemi neredeyse tamamen yabancı bağışçılar tarafından finanse ediliyordu. Dünya Sağlık Örgütü artık Afganistan’ın sağlık sistemini çökmenin eşiğinde olarak görüyor. Beş eyalet kliniğinden birinden daha azının hala açık olduğunu ve çocuk felci gibi hastalıkların endemik olduğunu bildiriyor.

Zabul Eyaleti daha önce bu yaz bilinmeyen bir hastalığa yakalanmıştı ve Mayıs ayında Shahjoy’da en az 200 kişi kolera benzeri semptomlarla aşağı inmişti. Doktorlar salgını kötü hijyenden sorumlu tuttu. Kasım ayı sonlarında Zabul’da boğmaca veya boğmaca salgını 300 kişiyi enfekte etti ve iki çocuğun hayatına mal oldu.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir