Çevrimiçi ödeme işlemcisi PayPal iş gücünün %7’sini azaltacak…

Amerikan çokuluslu finansal teknoloji şirketi PayPal, yaklaşık 2.000 çalışanı etkileyecek bir işten çıkarma dalgasını duyurdu ve maliyetleri düşürmeyi amaçlayan işten çıkarmalar açıklayan bir dizi teknoloji firmasına katıldı.

Başkan ve CEO Dan Schulman , Salı günü çalışanlara gönderdiği mesajda, küresel işgücünün yaklaşık %7’sini işten çıkarma kararının “zorlu makroekonomik ortamın” ele alınmasına yardımcı olacağını yazdı.

Bildiride , “Değişim zor olabilir – özellikle ayrılan değerli meslektaşları ve arkadaşları içerdiğinde” yazıyor. “Bu azalmalar önümüzdeki haftalarda gerçekleşecek ve bazı kuruluşlar diğerlerinden daha fazla etkilenecek.”

Schulman, şirketin “ayrılan meslektaşlarımıza azami saygı ve empati ile davranacağına, onlara cömert paketler sunacağına, gerektiğinde istişarelerde bulunacağına ve geçişlerinde onları destekleyeceğine” söz verdi.

PayPal, Covid-19 pandemik kilitlenmeler sırasında eşi benzeri görülmemiş bir büyümenin ardından düşen gelirler ve kötüleşen ekonomik görünüm nedeniyle çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kalan teknoloji devleri kervanının en sonuncusu oldu.

Geçen hafta, İsveçli ses akışı şirketi Spotify yaklaşık 600 çalışanını işten çıkaracağını söyledi. Amazon, Meta ve Microsoft son zamanlarda işten çıkarmaları duyurdu. Google’ın sahibi olan Alphabet, küresel işgücünün %6’sından fazlasını oluşturan 12.000 kişiyi işten çıkaracağını söyledi. IBM ayrıca toplam personelinin yaklaşık %1,4’ünü işten çıkarıyor. Genel olarak, Big Tech işten çıkarmaları geçen yıl içinde tahmini 70.000 kişiye istihdam sağladı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir