HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Mevcut gemi her taraftan su almaktadır. Bir, iki yamayla geminin yeni kaptanı olma arzusunun ötesine geçemeyen bir muhalefet anlayışıyla bu gemi kıyıya ulaşamaz.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, emek ve özgürlük ittifakı olarak ilk mitinglerini İstanbul’da gerçekleştirdiklerini; savaşa, yoksulluğa, sömürüye ve adaletsizliğe hep birlikte “hayır” dediklerini söyledi.

Halkı, emek ve özgürlük için bir araya geldikleri bileşenlerle mutlaka büyük finalle buluşturacaklarını dile getiren Buldan, “AKP ve MHP bloğunun, HDP’siz bir seçim süreci algısı yaratabilmek için sis dalgası oluşturmaya çalıştıklarını hep birlikte görüyoruz. Buradan çok net olarak diyorum ki bu çabalar boşuna, nafile çabalardır. Bizim için sisli bir ortam asla yoktur, olmayacaktır. HDP’nin de halkımızın da odaklandığı, bu iktidar düzenini bir an önce değiştirmek ve onları göndermektir.” ifadesini kullandı.

Pervin Buldan, iktidarın seçim için bir takvim arayışında olduğunu, “kaybedecekleri seçimin gününü belirlemek adına sürekli papatya falı baktıklarını” öne sürdü.

Seçimin ikinci turunun “kesinlikle haziran ayında yapılacağını” savunan Buldan, “Demokrasinin, hukukun, özgürlüklerin askıda olduğu, eşit yurttaşlık taleplerinin ağır baskıyla karşı karşıya bulunduğu bir ortamda seçimlere gidiyoruz. Seçimler için nisan ile mayıs arasında gidip gelen bir iktidar var. İktidar haziran ayından korksa da seçimlerin ikinci turu kesinlikle haziranda yapılacaktır. Onun için takvimlere çok fazla umut bağlamayın. Ya zamanında yapılacak bir seçimde kaybedeceksiniz ya da erkene alacağınız bir takvimde gideceksiniz. Bütün yollar gidişinize çıkmaktadır.” diye konuştu.

Buldan, bir taraftan iktidarın politikalarıyla mücadele ettiklerini, diğer taraftan ülkenin siyasi kaderini diğer muhalefet partilerinin ürkek, çekingen, ortaklaşmaktan ve mücadeleden uzak tutum ve anlayışına terk etmeme kararlılığı içinde olduklarını dile getirdi.

Muhalefette, Türkiye’nin yönetim sistemini kökten değiştirme iddiası yerine restorasyonla yetinen bir anlayışın hakim olduğunu, bu durumun ülkeyi yine aynı çıkmazlara sürükleyeceğini söyleyen Buldan, şunları kaydetti:

“Mevcut gemi her taraftan su almaktadır. Bir, iki yamayla geminin yeni kaptanı olma arzusunun ötesine geçemeyen bir muhalefet anlayışıyla bu gemi kıyıya ulaşamaz. Herkesin bunu çok açık ve net bir şekilde görmesi gerekir. Şu an ülkenin içine sürüklendiği ağır tablo, restorasyonu değil köklü bir demokratik değişimi yeni bir başlangıcı çağırmaktadır. Bu çağrının sorumluluğunu taşıyan temel güç de HDP’dir. Bu seçim, AKP ve MHP iktidarına nokta koyma seçimidir. Bu seçimler, yeniyi kurma, güçlü bir başlangıç yapma seçimidir.”

Buldan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “HDP’nin kapatılması, adalet ve demokrasinin onurudur” sözlerine ilişkin de “Asıl sizin ve ortağınızın Kürt düşmanlığı siyasetinin bitirilecek olması, demokrasinin en büyük onuru olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir