İngiltere Merkez Bankası, Kral III. Charles’ın portresini içeren ilk sterlinlik banknotların resimlerini yayınladı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) tarafından Salı günü Kral III. Düzenleyici, yeni banknotların 2024 ortasına kadar dolaşıma gireceğini söylüyor.

Kralın portresi, başka hiçbir değişiklik olmaksızın dört polimer banknotun (£5, £10, £20 ve £50) mevcut tasarımlarında görünecek. Kralın resmi, şeffaf güvenlik penceresinin yanı sıra banknotların ön yüzünde de yer alacak.

BoE Başkanı Andrew Bailey yaptığı açıklamada , “Kral, banknotlarımızda yer alan yalnızca ikinci hükümdar olduğu için bu önemli bir an” dedi.

Banknotlarda hüküm süren hükümdarlara sahip olma geleneği, 1960 yılında, Kraliçe II. Elizabeth’i tasvir eden 1 sterlinlik banknotun günlük kullanıma sunulmasıyla başladı. Bununla birlikte, madeni paralar, yüzyıllardır hüküm süren hükümdara aittir. Kral Charles III’ü içeren ilk madeni paralar, 8 Aralık’ta İngiltere Kraliyet Darphanesi tarafından piyasaya sürüldü.

Charles, tahtta 70 yıl kaldıktan sonra vefat eden annesi Kraliçe II. Elizabeth’in yerine Eylül ayında kral oldu.

BoE, merhum Kraliçe’nin yer aldığı madeni para ve banknotların yasal ihale olarak kalacağını ve halkın bunları normal şekilde kullanmaya devam etmesine izin vereceğini söyledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir