El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yeni tesisin gangsterlere onlarca yıl ev sahipliği yapacağını söyledi…

Orta Amerika ülkesinin Devlet Başkanı Nayib Bukele, ilk 2.000 mahkumun El Salvador’daki şiddet yanlısı sokak çetelerine yönelik baskıların ortasında kurulan bir mega hapishaneye nakledildiğini duyurdu.

Cuma günü Terörizmi Kapatma Merkezi’nde (CECOT) çekilen fotoğraf ve videolar, çok sayıda ağır dövmeli erkeğin, iç çamaşırlarına kadar soyulmuş halde, tam teçhizatlı silahlı muhafızların gözetiminde tesise geldiğini gösteriyor.

Mahkumlar, yere yan yana yerleştirilip zincirlenmeden önce elleri başlarının arkasında çömelmiş halde filme alındı.

Başkan Bukele, Twitter’da erkeklerin “çete üyeleri” olduğunu ve CECOT’un “onlarca yıl kalacakları, karışmış, nüfusa daha fazla zarar veremeyecekleri yeni evleri” olacağını söyledi.

Yetkililere göre, başkent San Salvador’un 74 kilometre (46 mil) güneydoğusunda yer alan sözde ‘mega hapishane’ 40.0000 hükümlüye ev sahipliği yapma kapasitesine sahip. Amerika’daki en büyük cezaevi olduğu söyleniyor.

Sekiz binadan oluşan tesisin 600 asker ve 250 polis tarafından korunduğu ve en modern ekipmanlarla donatıldığı bildiriliyor. Bukele daha önce CECOT’tan kaçmanın “imkansız” olduğunu iddia etmişti.

Pasifik Okyanusu’nda yaklaşık 6,5 milyon nüfuslu bir ülke olan El Salvador, çete şiddetindeki büyük artışın ortasında Mart 2022’de olağanüstü hal ilan etti. O zamandan bu yana ülkede yaklaşık 64 bin kişi organize suça karıştığı şüphesiyle tutuklandı. Bunların çoğu şu anda gözaltında yargılanmayı bekliyor.

İnsan hakları aktivistleri, baskıların anayasaya aykırı olarak yürütüldüğüne dair endişelerini dile getirdiler ve çok sayıda zanlının tutuklanma emri olmadan tutuklandığını gördüler.

Ülkedeki suçluları “terörist” olarak tanımlayan Bukele, sokak çetesine üye olduğu için 30 yıla kadar hapis cezaları planlıyor. Devlet başkanına göre, baskı son aylarda El Salvador’da suçta önemli bir düşüşe yol açtı ve cinayet sayısı neredeyse sıfıra indi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir