Silahlı kişinin akşam namazından çıkan Yahudilere ateş açtığı bildirildi

İsrail basını, Cuma akşamı Kudüs’teki bir sinagoga düzenlenen silahlı saldırıda en az sekiz kişinin öldüğünü ve on kişinin de yaralandığını bildirdi. Saldırgan kaçmaya çalışırken güvenlik güçleri tarafından öldürüldü.

Silahlı saldırı, Filistin Yönetimi’nin hak iddia ettiği topraklarda, Kudüs’ün Neve Yaakov mahallesinde gerçekleşti. Olay yerinde en az beş kişinin öldüğü doğrulandı. Yaralılardan 5’inin durumu kritik çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Polis, saldırganın Doğu Kudüs’ün Şuafat semtinde yaşayan Hamas üyesi Fadi Ayesh olduğunu belirledi. Ayesh, Ateret Avraham sinagoguna tabancayla ateş açtı, ardından Filistin’in Beyt Hanina mahallesine doğru kaçtı. Times of Israel’e göre, olay yerine müdahale eden memurlara ateş açtığı ve geri dönüş ateşiyle ölümcül bir şekilde vurulduğu iddia edildi.

Başbakan Binyamin Netanyahu’ya durum hakkında bilgi verildi ve akşam geç saatlerde bir “durum değerlendirmesi” toplantısı yapılması çağrısında bulunuldu. Jerusalem Post’a göre muhalefet lideri Yair Lapid, kurbanların ailelerine başsağlığı diledi ve terörle “sert bir şekilde mücadele edilmesi” çağrısında bulundu.

Saldırı, AP’nin “yılların en ölümcül Batı Şeria baskını” olarak tanımladığı Cenin’deki mülteci kampında İsrail askerleriyle çıkan çatışmada öldürülen dokuz Filistinlinin cenazesinin ardından geldi.

Perşembe günkü çatışmanın ardından Gazze’deki Filistinli militanlar İsrail’e roket fırlatırken, İsrail ordusu enklava hava saldırıları düzenledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir