DARPA, nükleer enerjiyle çalışan bir Mars gemisi geliştirmek için ABD uzay ajansıyla birlikte çalışacak…

ABD uzay ajansı Salı günü, Ay’a ve Mars’a seyahat için nükleer enerjiyle çalışan bir uzay gemisi geliştirmeyi amaçlayan Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) ile 1960’lardaki bir ortaklığı yeniden canlandırdığını duyurdu.

Yönetici Bill Nelson , “NASA, 2027 gibi kısa bir sürede gelişmiş nükleer termal tahrik teknolojisini geliştirmek ve göstermek için uzun vadeli ortağımız DARPA ile birlikte çalışacak” dedi ve iki kurumun “geleceği birlikte ateşleyeceğini” ekledi.

NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü (STMD) “nükleer termik motor için teknik geliştirme” den sorumlu olurken , Pentagon’un araştırma şubesi reaktör ve motoru geliştirmek için ana yüklenici olacak. Gelecekteki gemi, Çevik Cislunar Operasyonları için Gösteri Roketi veya DRACO olarak adlandırıldı.

NASA ve DARPA , uzay gemisinin ve motorun ” uzayda gösterimini” “2027 gibi erken bir tarihte” gerçekleştirmeyi umuyor.

DARPA direktörü Stefanie Tompkins, iki ajansın 1960’ların Apollo ay programı tarafından kullanılan Saturn V roketinden modern zamanlarda uydu yakıt ikmaline kadar “uzun ve verimli bir işbirliği geçmişine” sahip olduğunu belirtti.

Tompkins, DRACO programının ” modern ticaret, bilimsel keşif ve ulusal güvenlik için kritik” bir alanda “uzay teknolojisinde ileri sıçramalara” olanak sağlayacağını da sözlerine ekledi.

NASA’ya göre bir nükleer termik motor , “geleneksel kimyasal tahrikten üç veya daha fazla kat daha verimli” bir süreçte sıvı bir itici gazı ısıtmak için bir fisyon reaktörü kullanır . STMD yönetici yardımcısı Jim Reuter , NASA’nın böyle bir motoru en son geliştirmeye çalışmasından bu yana onlarca yıl geçmesine rağmen, “son havacılık malzemeleri ve mühendislikteki gelişmeler, uzay nükleer teknolojisi için yeni bir çağı mümkün kılıyor” dedi.

1960’larda NASA ve DARPA arasında bir ortak girişim olan Project Orion, yönlendirilmiş fisyon bombaları patlamasıyla çalışan bir uzay gemisi tasavvur etti. Proje, askeri finansman sağlamak için Pentagon için nükleer füzeler için bir yörünge platformu olan bir “uzay savaş gemisi” geliştirmeye de çalıştı.

Orion hem pratik hem de yasal nedenlerle terk edildi. 1963 Kısmi Deneme Yasağı Anlaşması, atom silahlarının uzayda test edilmesini yasaklarken, 1967 Dış Uzay Anlaşması, dünyanın yörüngesinde ve ötesinde herhangi bir kitle imha silahının konuşlandırılmasını yasakladı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir