Yetkililerin Yamal-Europe Gaz Boru Hattı’nın Polonya bölümündeki Gazprom’un hissesini devralmak istediği bildirildi

Varşova, ülkenin medyasının Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rus enerji büyük Gazprom’un varlıklarına el koyacak. Hareket, şirketin Rus gazını AB’ye taşıyan Yamal-Europe boru hattının Polonya bölümüne sahip olan Europolgaz’daki% 48 hissesini hedefleyecek.

Gazprom’un hisselerine el koyma kararının Polonya İç Güvenlik Dairesi’nin talebi üzerine Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Waldemar Buda tarafından alındığı bildiriliyor. Bakanlık , bunun “[Polonya’nın] kritik altyapısının güvenliğini sağlamayı” amaçladığını söyledi.

Medyaya göre, Polonyalı yetkililer emrin derhal uygulanması gerektiğini söylediler ve Rus gaz devi ile Polonya’nın PGNiG’si arasındaki bir ortak girişim olan EuroPolGaz’ın işlevselliğinin devam etmesini sağlamak için Rus varlığıyla ilgili olarak zorunlu bir idare kurdular.

Polonyalı enerji devi aynı zamanda EuroPolGaz’ın %48 hissesine ve kalan %4 hisseye de Gas-Trading SA sahiptir. Yamal-Avrupa doğal gaz boru hattı Rusya, Beyaz Rusya, Polonya ve Almanya’dan geçiyor ve Gazprom’un batıya giden gaz sevkiyatının neredeyse yarısını taşıyordu.

Polonya’nın Rus gaz üreticisine yönelik yaptırımları, şirketi Nisan ayından bu yana EuroPolGaz’daki hissedar statüsünden mahrum bırakarak oy haklarını ve temettüleri ülkesine geri gönderme kabiliyetini engelledi.

Mayıs ayında Polonya hükümeti, Yamal-Avrupa doğalgaz boru hattının ülkenin bölümünün Almanya’dan tedarik için kullanılabileceğini söyleyerek 2022’nin sonunda sona ermesini beklemeden bir Rus doğal gaz sözleşmesini feshetti.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir