‘Dost’ ülkelerle yapılan işlemlerin döviz kuru hala dolar üzerinden hesaplanıyor…

Cumartesi günü finans piyasasındaki ve hükümetteki kaynaklara dayandırdığı haberine göre Moskova, yabancı ortaklarla anlaşmaları ABD dolarından ayırmanın yollarını arıyor.

Rusya, Ukrayna’daki ihtilafla bağlantılı olarak bu yılın başlarında bir dizi Batılı ülkenin ülkeye yaptırım uygulamalarının ardından uluslararası ödemeleri ulusal para birimlerine çevirme çabalarını artırdı. Yaptırımlar Rusya’nın euro ve dolar cinsinden işlemlerini tehlikeye attığından, bu para birimleri tehlikeye atıldı.

Ancak yerel para birimlerinde sınır ötesi ticarette kullanılan döviz kuru hala dolar üzerinden hesaplanmaktadır. Örneğin, ruble-tenge kuru belirlenirken, Kazak para biriminin kuru, bir tengenin ruble fiyatını belirlemek için dolar üzerinden hesaplanır ve bunun tersi de geçerlidir.

Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı’nın şu anda bankalarla birlikte, Rusya’nın dolar kurunu dikkate almayan yeni göstergeler kullanarak yabancı sözleşmeler için fiyat belirlemesine izin verecek bir mekanizma üzerinde çalıştığını söylüyor.

Bunun bir yolu, muhtemelen birbirine sabitlenmiş bir para birimi sepeti yaratmaktır. Diğer bir seçenek de, değeri altın ve diğer değerli metaller gibi emtialara sabitlenecek olan dış ticaret sözleşmeleri için yeni bir ödeme birimi getirmektir. O halde dünya döviz kuru, bu emtiaların küresel piyasalardaki ortalama fiyatlarına bağlıdır.

Masadaki üçüncü bir seçenek, ulusal para birimlerini altın veya petrole bağlamaktır. Ancak bu da sorunlu olabilir çünkü hem petrol hem de altın dolar üzerinden fiyatlandırılıyor.

Çin’in Rusya’ya karşı yaptırım savaşında Batı’nın yanında yer almaması nedeniyle, dış ticaret sözleşmelerindeki döviz kurunun dolar yerine Çin yuanı kullanılarak hesaplanabileceğini söyledi. Bununla birlikte, yuan serbestçe konvertibl bir para birimi değildir ve mekanizmanın uygulanabilmesi için Pekin’in onayı gerekecektir.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir