Falcon 9 roket motoru ateşleme sorunlarıyla karşı karşıya kaldı…

SpaceX ve NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) mürettebat gönderme görevi, ateşleme sistemindeki sorunlar nedeniyle fırlatılmadan önce durduruldu. Falcon 9 roketi patlamadan dakikalar uzaktaydı.

Mürettebat-6 görevinin Pazartesi günü ISS’ye doğru yola çıkması gerekiyordu, ancak tüm uzay kaşifleri Falcon 9 roketiyle Dragon uzay gemisindeyken bile fırlatma iptal edildi. Uzay ajansı, birinci aşama Merlin motor ateşlemesiyle ilgili sorunları gösterdi. SpaceX sistem mühendisi Kate Tice, lansman etkinliğinin web yayını sırasında, görevi iptal etme ve erteleme kararının ” çok fazla ihtiyat nedeniyle ” alındığını söyledi. İsimsiz Crew-6, NASA astronotları Stephen Bowen ve Warren “Woody” Hoburg, BAE astronotu Sultan Alneyadi ve Roscosmos kozmonotu Andrey Fedyaev’i içeriyor.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, uzay ajansının resmi blogunda personelin ” Crew-6’yı güvende tutmaya odaklanması ve kendini adaması” ile gurur duyduğunu yazdı. İnsanlı uzay uçuşu doğası gereği riskli bir girişim ve her zaman olduğu gibi hazır olduğumuzda uçacağız. ” Ertesi gün fırlatma düşünüldü, ancak kötü hava koşulları nedeniyle nihayetinde reddedildi. Yeni görev tarihi 2 Mart olarak belirlendi.

ABD resmi uzay ajansı NASA, 2020’den beri milyarder girişimci Elon Musk’ın özel şirketi SpaceX ile işbirliği yapıyor. Şirketin Falcon 9 roketleri, 2012 ve 2016’daki test lansmanları sırasında iyi duyurulan birkaç kaza yaşadı.

SpaceX mürettebatındaki kozmonot tarafından kanıtlandığı gibi, uzay araştırmaları, ABD ve Rusya’nın hala işbirliği yaptığı birkaç sektörden biri olmaya devam ediyor. Washington ve Moskova arasındaki gerginliğe rağmen, konu UUİ’nin bakımına gelince, NASA ve Roskosmos hâlâ bir ortaklığın tadını çıkarıyor.

Pazar günü, Rus Soyuz MS-23 uzay gemisi, kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitry Petelin’in yanı sıra Eylül ayının sonlarında ABD’li astronot Francisco Rubio’nun geri dönüş yolunu güvence altına almak için yörünge istasyonuna yanaştı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir