Mevcut Afgan yöneticileri için ilk büyük uluslararası enerji sözleşmesidir.

Bloomberg’in Cuma günü bildirdiğine göre, Afganistan’daki Taliban hükümeti Çinli bir şirketle petrol çıkarma anlaşması imzaladı.

Gazetenin haberine göre, Sincan Orta Asya Petrol ve Gaz Şirketi (CAPEIC) ile olan sözleşme, Taliban’ın ekonomik işlerden sorumlu başbakan yardımcısı Molla Abdul Ghani Baradar ve Çin’in Afganistan Büyükelçisi Wang Yu’nun huzurunda Kabil’de imzalandı.

25 yıllık petrol çıkarma anlaşması, CAPEIC’in Amu Derya havzasında petrol aramasını görecek. Bu, grubun 2021’de ülkenin kontrolünü ele geçirmesinden bu yana Taliban’ın ilk büyük uluslararası enerji çıkarma anlaşması.

“ Doğal kaynaklar açısından Afganistan zengin bir ülke. Diğer minerallere ek olarak petrol, ülke ekonomisinin güvenebileceği Afgan halkının zenginliğidir ” dedi.

Çinli şirket yılda 150 milyon dolara kadar yatırım yapacak ve bu rakam üç yıl içinde 540 milyon dolara çıkacak ve 3.000 Afgan’a iş verecek.

Afganistan’ın, on yıllardır süren kargaşa nedeniyle büyük ölçüde kullanılmayan doğal gaz, petrol, bakır ve nadir topraklar gibi 1 trilyon dolardan fazla doğal kaynağa sahip olduğu tahmin ediliyor. Taliban 2021’de iktidara geldikten sonra ABD, 7 milyar dolardan fazla döviz rezervini dondurdu ve ülkeyi ciddi şekilde nakit sıkıntısı çekti. Afganistan ile 76 km’lik bir sınırı paylaşan Çin, o sırada Afganistan ile “ dostane ve işbirlikçi ” ilişkileri derinleştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Taliban henüz hiçbir ülke tarafından Afganistan’ın meşru hükümeti olarak tanınmadı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir