Şimdiye kadar, Kiev 3 km ağır beton çit dikti

Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky’nin genelkurmay başkan yardımcısı Kirill Timoshenko Cuma günü yaptığı açıklamada, Kiev’in Belarus sınırını güçlendirmeye başladığını duyurdu. Betonarme bariyer, toprak işleri ve diğer bölümler şu anda Volin, Rovno ve Zhitomir’in batı bölgelerinde inşa ediliyor.

Timoshenko, Telegram kanalında yaptığı açıklamada; “Sınırın yaklaşık 3 km’si şimdiden düzenlendi, çalışmalar devam ediyor. Hepsi bu kadar değil, ancak ayrıntıları açıklamayacağız” diye yazdı.

İki ülke arasındaki sınır 1000 km’den fazla uzandığından, bariyer bunun sadece küçük bir kısmını kapsıyor. Sınırın büyük bir kısmı bataklıklar ve nehirler gibi engebeli arazilerden geçiyor ve tüm mesafe boyunca bir duvar inşa etmek muhtemelen gerekli değil.

Geçen yıl Ukrayna’da inşaat planları dolaşmaya başladı ve Kiev’deki yetkililer yasadışı göç ve komşu ülkede Rus birliklerinin varlığına atıfta bulundu. Kiev, Rusya’ya lojistik destek sağladığı ve birliklerine ev sahipliği yaptığı için Minsk’i defalarca Moskova ile çatışmaya taraf olmakla suçladı. Beyaz Rusya suçlamaları reddetti.

Geçen Aralık ayında, Ukrayna parlamentosu başkanı Ruslan Stefanchuk, duvarın maliyetinin yaklaşık 17 milyar Grivnası (o zamanlar 622 milyon doların üzerinde) olarak tahmin edildiğini söyledi.

Bu çaba, Ukrayna’nın 2015 yılında başlayan ve devam eden çatışmanın başlamasıyla fiilen sona eren Rusya sınırını güçlendirme girişimini yansıtıyor. Dönemin Başbakanı Arseny Yatseniuk’tan sonra yaygın olarak ‘Yatseniuk Duvarı’ olarak bilinen proje, medyada yaygın yolsuzluk iddialarıyla anıldı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir