Irak, Çin ile ticarette yuan anlaşmasını tercih ediyor…

Irak merkez bankası bu hafta ülkenin Çin ile ticaretinin yakında doğrudan yuan ile halledilebileceğini duyurdu. Rapor, hareketin dövize erişimi iyileştirme girişimi olduğunu söylüyor.

Düzenleyici kurum yerel piyasalardaki dolar kıtlığını telafi etmek için acil adımlar atıyor ve bu durum kabinenin bu ayın başlarında para biriminin yeniden değerlenmesini onaylamasına neden oldu.

Hükümetin ekonomi danışmanı Mudhir Salih verdiği demeçte, “Irak’ın Çin’den yaptığı ithalat yalnızca (ABD) doları ile finanse edildiğinden, ilk kez Çin’den yapılan ithalat yuan ile finanse edilecek.”

Planın bir parçası olarak düzenleyici kurum, Çin bankalarında yuan cinsinden hesabı olan Irak bankalarının bakiyelerini arttırabilir. Düzenleyici, diğer bir seçeneğin de merkez bankasının JP Morgan ve Singapur Kalkınma Bankası (DBS) ile olan hesapları aracılığıyla yerel bankaların bakiyelerini artırmak olacağını da sözlerine ekledi.

İlk seçeneğin merkez bankasının yuan rezervlerine bağlı olacağı, diğerinin ise bankanın JP Morgan ve DBS’deki ABD doları rezervlerini kullanacağı bildiriliyor. Salih, iki bankanın doları yuan’a çevireceğini ve Çin’deki nihai lehtara ödeme yapacağını açıkladı.

Dolarlaştırma stratejisinin bir parçası olarak Pekin, ödemelerin ABD doları ve avro dışındaki ulusal para birimlerinde yapılmasını teşvik ediyor. Daha fazla ülke para risklerini çeşitlendirmeye çalışırken Çin, finansal piyasalarını kademeli olarak açıyor.

Bu hamle, yuan’ın uluslararası sahnede artan rolünün son işareti.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir