Sırbistan cumhurbaşkanı Albin Kurti’ye sınırların uluslararası hukuk tarafından belirlendiğini hatırlattı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic Cumartesi günü ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Derek Chollet ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada , Kosova başbakanı Albin Kurti’nin kurbanı oynamaya ve kendisini “yeni bir Zelenskiy” olarak göstermeye çalıştığını söyledi.

“Bizim için zor bir durum, bütün büyük güçler Kosova’nın bağımsızlığını tanıdı, güzel ve üstü kapalı bir şey beklemeyin. Dünden değil, şaşıracak bir şey yok,” diye itiraf etti Vucic.

Cumhurbaşkanı, Belgrad’ın Kosova’yı ayrılıkçı bir bölge olarak gördüğü ve onu Sırbistan’ın ayrılmaz bir parçası olarak gördüğü yönündeki tutumunu yineledi. Bağımsızlık iddiası yalnızca ABD ve müttefiklerinin çoğu tarafından desteklenmesine rağmen, Kosova kısmi uluslararası tanınma aldı. Vuciç, Kurti’nin bıkıp usanmadan kendisini Sırbistan’ın sözde saldırganlığının kurbanı olarak göstermeye çalıştığını kaydetti.

“Sınırlar Kurti tarafından değil, uluslararası hukuk tarafından belirlenir. Bu, kendisini bir kurban, ‘yeni bir Zelensky’ ve beni de ‘küçük bir Putin’ olarak sunmaya çalıştığı çaresiz mesajlardan bir diğeri” dedi .

Sırbistan ve Kosova, 2022’nin büyük bölümünde, Priştine’nin Belgrad tarafından verilmiş plakaları kendi yetki alanında yasaklama planları konusunda anlaşmazlığa düştü. Tartışmalı girişim, bölgedeki etnik Sırplar ile etnik Arnavutlar arasında tekrar eden gerilimlere yol açtı. Kosova’nın ağır silahlı polis birimleri Sırp nüfusun yoğun olduğu bölgelere konuşlandırıldı ve bu durum, yerel halkın tepki olarak protesto gösterileri düzenlemesine ve barikatlar kurmasına neden oldu.

Bu ayın başlarında, Strpce kasabası yakınlarında arabadan araçla geçen bir silahlı saldırıda iki Sırp gencinin yaralanmasıyla gerilim yeniden alevlendi. Olay, ikilinin Ortodoks Noeli kutlamaları kapsamında ellerinde geleneksel meşe dallarıyla yürürken meydana geldi. Gözaltına alınan tetikçi olduğu iddia edilen kişinin etnik Arnavut olduğu ortaya çıktı. Belgrad, olayın Priştine’nin izlediği düşmanca politikaların doğrudan bir sonucu olduğunu belirterek olaydan Kosova makamlarını sorumlu tuttu.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir