Otomobil üreticileri yakında, 2035 yılına kadar CO2 emisyonlarında %100 azalma sağlamalarını zorunlu kılan yeni düzenlemelerle karşı karşıya kalacak.

AB, otomobil üreticilerini 2035 yılına kadar CO2 emisyonlarında %100 azalma sağlamaya zorlayacak bir anlaşmaya vardı. Bu önlem, o yıldan itibaren blokta yeni benzinli ve dizel yakıtlı araçların satışını etkin bir şekilde yasaklayacak. Anlaşma Perşembe günü AB üye ülkeleri, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu’ndan müzakereciler arasında yapıldı ve AB içinde yeni bir yasa kabul edildiğinde hepsinin kabul etmesi gerekiyor.

Komisyon, anlaşmanın duyurusunun ardından yaptığı basın açıklamasında , “Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi tarafından Avrupa’da kayıtlı tüm yeni otomobil ve kamyonetlerin 2035 yılına kadar sıfır emisyonlu olmasını sağlayan anlaşmayı memnuniyetle karşılıyor” dedi .

Anlaşma ayrıca, 2030’dan itibaren satılan yeni otomobiller için CO2 emisyonlarında 2021 seviyelerine kıyasla %55’lik bir azalmayı da içeriyordu ve bu, mevcut %37,5’lik azalma hedefini aşıyor.

AB iklim politikası şefi Frans Timmermans, anlaşmanın herkese bir işaret olduğunu söyledi: “Avrupa sıfır emisyonlu hareketliliğe geçişi benimsiyor.”

Basın açıklamasına göre, yeni düzenleme “AB’nin ulaşım sistemini daha sürdürülebilir hale getirmeyi, Avrupalılar için daha temiz hava sağlamayı ve Avrupa Yeşil Anlaşması’nın gerçekleştirilmesinde önemli bir adımı” hedefliyor .

Anlaşma geçicidir ve şimdi hem Avrupa Parlamentosu hem de AB Konseyi tarafından resmi olarak kabul edilmesini gerektirmektedir. Bunun için zaman çerçevesi şu ana kadar belirsizdir.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir