Alman sanayi grubu, enflasyon ve artan enerji maliyetleri nedeniyle her dört işletmeden birinin yurtdışına taşınabileceği konusunda uyardı

Alman Endüstrileri Federasyonu (BDI) CEO’su Tanja Gönner, Die Welt am Sonntag haber kaynağına verdiği demeçte, her dört Alman şirketinden birinin enerji krizi nedeniyle üretimi başka ülkelere taşımayı düşündüğünü söyledi.

“Yüksek enerji fiyatları ve zayıflayan ekonomi, Alman ekonomisini tüm gücüyle vuruyor ve diğer uluslararası lokasyonlara kıyasla şirketlerimizin üzerinde büyük bir yük oluşturuyor. Alman iş modeli büyük bir stres altında… Her dört Alman şirketinden biri üretimi yurt dışına taşımayı düşünüyor.” dedi.

Alman kimya sanayi derneğinin (VCI) CEO’su Wolfgang Grosse Entrup, haber kaynağına verdiği demeçte, Almanya’nın enerji yoğun kimya endüstrisinin krizden özellikle etkilendiğini söyledi.

“Acımasız enerji fiyatları bizi yere seriyor… İşleyen bir fiyat freni olmadan, hükümet sanayisizleşmeyi isteyerek kabul ediyor” diye uyardı ve kimya endüstrisi başarısız olursa diğer endüstrilerin de onu takip edeceğini ve bunun “Almanya’yı nakavt edebileceğini” sözlerine ekledi.

Rapor, Alman şirketlerinin yüksek enerji fiyatları, kesintiye uğrayan tedarik zincirleri ve hatta Çin’in Covid-19 salgınına yönelik katı baskısından kaynaklanan artçı şoklar dahil olmak üzere çeşitli sorunlar yaşadığını söylüyor.

ABD hükümetinin yakın zamanda kabul ettiği ve yeni teknolojiler için 386 milyar dolarlık sübvansiyon ve Amerikan endüstrisinin sürekli genişlemesini sağlayan Enflasyon Azaltma Yasası da büyük bir risk olarak görülüyor. Almanya Ekonomi Bakanlığı geçtiğimiz günlerde ABD’nin tek taraflı hamlesinin AB’den de benzer bir yanıt talep ettiği konusunda uyardı.

Bakanlık, “Güçlerimizi ortaya koyan kendi Avrupa yanıtımızı vermek zorunda kalacağız” dedi ve sübvansiyonlara ek olarak, Alman endüstrisinin “yapısal reformlara, her şeyden önce planlama ve onay prosedürlerinin hızlandırılmasına ve bürokratizasyonun kaldırılmasına” ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi. ”

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir