Ukrayna Ulusal Gazeteciler Sendikası Sekreterliği, bu yılki Ihor Lubchenko Ulusal İfade Özgürlüğünü Koruma Ödülü’nü , Kırım’da 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Radio Liberty’nin (Crim.Reality projesi) serbest gazeteci Vladyslav Yesipenko’ya verdi.

NSJU tarafından Telegram’da bildirildi.

Vladislav, bir buçuk yıldır Rus hapishanelerinde yasadışı olarak bulunuyor. Aynı zamanda hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındı, vahşice işkence gördü, televizyon için sahte bir “itiraf” yapmaya zorlandı ve sahte bir yargılamaya tabi tutuldu. Ancak esaret altında bile gazeteci istifa etmedi ve Kırım Gerçekleri projesi için makaleler yazarak çalışmalarına devam etti. Gazeteciler Birliği’nin uzun süredir başkanı olan Ihor Lubchenko’nun adını Vladyslav Yesipenko’ya vermesi, onun ifade özgürlüğünün korunmasına, demokrasi ve özgür medya için mücadeleye yaptığı katkının tanınmasıdır.”

Ulusal Ödülün verilmesi, Rus rejimi, Mykola Semena ve Roman Sushchenko tarafından zulüm gören ünlü gazeteciler olan geçmiş yılların ödüllüleri tarafından da destekleniyor.

Vladyslav Yesypenko, Radio Liberty Başkanı Jamie Fly’ın dediği gibi, Kırımların konuşma özgürlüğünü garanti altına almak için kendi özgürlüklerini riske atan gazetecilerden biri.

Tüm profesyonel gazeteciler Kırım’dan çıkarıldığında, oradaki tüm bağımsız TV kanalları kapatıldığında ve Ukraynalı gazetecilerin Kırım’a girmesi yasaklandığında, Yesypenko Kırım’a gelip oradan doğru haberler yapmaya cesaret etti. Bu, en azından bir dereceye kadar, işgal altındaki Kırım’da konuşma özgürlüğünün sağlanmasına izin verdi.

Ukraynalı gazeteci ve politikacı Roman Sushchenko, Vladyslav Yesypenko gibi yurttaş gazetecilerin işgal altındaki topraklarda özel bir misyon üstlendiğine inanıyor.

Ulusal İfade Özgürlüğünü Koruma Ödülü, her yıl 3 Kasım’da, NSJU’nun uzun vadeli başkanı Ihor Lubchenko’nun doğum gününde verildi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir