Bir blok yetkilisi, durumun “gülünç” olduğunu iddia ediyor, Kiev liderliği güveni yok ediyor

Financial Times Perşembe günü bir NATO ülkesinden ismi açıklanmayan bir diplomattan alıntı yaparak, Kiev’in bu haftanın başlarında Polonya’yı vuran ve iki sivili öldüren bir füze hakkında “açıkça yalan söylemekle” suçlandığını bildirdi.

Ukrayna suçu Moskova’ya yüklemek için acele ederken, Rusya Savunma Bakanlığı siteden alınan görüntülerin “Ukrayna Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan S-300 hava savunma sisteminden bir füzenin unsurlarını” gösterdiğini belirtti.

Yetkili Çarşamba günü outlet’e “Bu giderek saçmalaşıyor” dedi. “Ukraynalılar onlara olan güvenimizi yok ediyor. Kimse Ukrayna’yı suçlamıyor ve açıkça yalan söylüyorlar. Bu füzeden daha yıkıcı” dedi.

Yorumlar, Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky’nin Salı günü Polonya’nın Przewodow kentini vuran füzeyle Ukrayna’nın hiçbir ilgisi olmadığını iddia ederek silahı fırlatanın Rusya olduğu konusunda ısrar etmesine yanıt olarak geldi.

Zelensky, Ukraynalı müfettişlere kaza mahalline erişim verilmesi konusunda ısrar etti ve bunun gerçekten Ukraynalı bir roket olduğu ortaya çıkarsa Kiev’in özür dilemesi gerekeceğini belirtti. Zelensky, Batılı ortaklarına hitaben, “Ama üzgünüm, önce bir soruşturma, erişim, sahip olduğunuz verilere sahip olmak istiyoruz” dedi.

NATO, ABD ve Polonya, Rusya’nın olaya doğrudan karıştığını gösteren hiçbir kanıt olmadığını belirtti. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, merminin büyük olasılıkla bir Ukrayna hava savunma füzesi olduğunu belirtti – bu görüş, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin tarafından desteklendi.

Bu arada Moskova, kendisini fail olarak gösterme çabalarını kınadı ve bu tür açıklamaların ancak Rusya ile NATO arasında doğrudan bir çatışmayı tetikleme girişimi olarak görülebileceğini söyledi.

Birkaç medya kuruluşunun yanı sıra Ukraynalı ve Polonyalı yetkililerin başlangıçta saldırıdan Rusya’yı sorumlu tutmasının ardından, Moskova’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, olay yerinden fotoğraflar şeklinde kanıtlar olmasaydı, “tüm gerçekler kamuoyundan gizlenir ve Rusya suçlu ilan edilirdi.”

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ayrıca, Kiev ve diğer Batılı yetkililer tarafından ileri sürülen ilk iddiaların “herhangi bir gerçek bilgiye dayanmayan, yine histerik, kudurmuş bir Rus düşmanı tepki” olduğunu belirtti.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir