Dünya Sağlık Örgütü başkanı, COVID-19’un kökenlerini keşfetmenin ahlaki bir zorunluluk olduğunu ve tüm hipotezlerin araştırılması gerektiğini söyledi.

Wall Street Journal tarafından bir ABD ajansının, salgının muhtemelen kasıtsız bir Çin laboratuvar sızıntısından kaynaklandığını değerlendirdiği ve DSÖ üzerinde yanıt bulması için baskıyı artırdığı bildirildi. Pekin, ABD Temsilciler Meclisi’nin bu hafta gizliliği kaldırmak için oy kullanmasının ardından yakında kamuoyuna açıklanabilecek olan değerlendirmeyi reddediyor.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cumartesi günü geç saatlerde Twitter’da; “#COVID19’un kökenlerini anlamak ve tüm hipotezleri araştırmak kalır: Gelecekteki salgınları önlememize yardımcı olacak bilimsel bir zorunluluk, ölen milyonlarca insan ve #LongCOVID ile yaşayanlar için ahlaki bir zorunluluk,” dedi.

DSÖ’nün küresel COVID-19 salgınını tanımlamak için “pandemi” kelimesini ilk kez kullanmasının üçüncü yılını kutlamak için yazıyordu.

Aktivistler, politikacılar ve akademisyenler bu hafta sonu açık bir mektupta, yıldönümünün odak noktasının eşit olmayan COVID-19 aşısının tekrarını önlemek olması gerektiğini söylediler ve bunun en az 1,3 milyon önlenebilir ölüme yol açtığını söylediler.

2021’de DSÖ liderliğindeki bir ekip, ilk insan vakalarının bildirildiği Çin’in Wuhan kentinde ve çevresinde haftalar geçirdi ve ortak bir raporda virüsün muhtemelen yarasalardan insanlara başka bir hayvan aracılığıyla bulaştığını, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Çin daha fazla ziyarete gerek olmadığını söyledi.

O zamandan beri DSÖ, tehlikeli patojenler üzerine bir bilimsel danışma grubu kurdu, ancak önemli verilerin eksik olduğunu söyleyerek, pandeminin nasıl başladığına dair henüz herhangi bir sonuca varmadı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir