Danimarka’da iki diplomatik misyon ve bir caminin önünde kutsal kitabın nüshaları imha edildi.

Kopenhag’daki Rus büyükelçiliği, İslam karşıtı bir aktivistin Danimarka’nın başkentindeki bir caminin, Türk büyükelçiliğinin ve Rus konsolosluğunun önünde Kuran nüshalarını yakmasının ardından, Cuma günü Danimarkalı yetkililerin “müsamahakarlığı”nı kınadı. Misyon, bu tür eylemlerin ifade özgürlüğü ile hiçbir ilgisi olmadığını, yalnızca cahilce provokasyonlara hizmet ettiğini söyledi.

Büyükelçilik Telegram’da yaptığı açıklamada, “Bu tür eylemler olasılığı tamamen ortadan kaldırılmalı ve bunları düzenleyenler adalet önüne çıkarılmalıdır” dedi. “Dini duygularla alenen alay konusu… ifade özgürlüğü ve demokrasinin bir tezahürü değil, dinsel gerilimleri ve medeniyetler arası çatışmayı körüklemeyi amaçlayan bariz ve cahil bir provokasyondur.”

Yorum, Danimarka’daki Stram Kurs (Hard Line) partisinin başkanı olan Danimarkalı-İsveçli bir avukat olan Rasmus Paludan’ın eylemleri tarafından teşvik edildi. Cuma günü İslami kutsal kitabın toplam üç nüshasını ateşe verdi.

Paludan, bunu “İslam’ın ideolojisi ve dininden tiksinerek” yaptığını söyledi . Aktivist ayrıca İsveç’in Aftonbladet gazetesine, Ankara İsveç’in NATO’ya katılımına izin verene kadar Danimarka’nın başkentindeki Türk diplomatik misyonunun önünde Kuran yakmaya devam edeceğini söyledi.

Kopenhag’daki Türk büyükelçiliği Cuma günkü protestoyu “nefret suçu” olarak kınadı. Ankara’daki yetkililer de Danimarka büyükelçisini çağırdı.

Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen, ülkesinin “Türkiye ile iyi ilişkileri olduğunu ve bu durumun bunu değiştirmediğini” söyledi. İskandinav devleti yetkilileri, Türkiye’deki Danimarkalıları dikkatli olmaya ve herhangi bir gösteri veya kitlesel toplantıdan kaçınmaya hâlâ teşvik ediyor.

Paludan geçen hafta Stockholm’de bir Kuran yaktı. İsveç, eylemi kınadı, ancak yine de ifade özgürlüğünü gerekçe göstererek buna izin verdi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir