Tedbir, eski Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun devrilmesiyle ilgili devam eden huzursuzluk sırasında alındı.

Peru hükümeti, hükümet karşıtı şiddetli protestolarla mücadele etmek amacıyla bazı eyaletlerde olağanüstü hal ilan etti. Güney Amerika ülkesi, Başkan Pedro Castillo’nun yolsuzluk suçlamasıyla görevden alındığı ve tutuklandığı Aralık 2022’nin başlarından bu yana huzursuzlukla boğuşuyor.

Devrilmenin bir darbe olduğunu iddia eden eski cumhurbaşkanının destekçileri, o zamandan beri sokaklara dökülüyor ve güvenlik güçleriyle çatışıyor. Castillo, görevden alınmasının siyasi muhalifleri tarafından planlandığı konusunda ısrar ederek herhangi bir suç işlediğini reddediyor.

Olağanüstü hal ilan eden kararname, Pazar günü geç saatlerde Peru’nun resmi günlük gazetesi Diario Oficial El Peruano’da yayınlandı.

Kararname 15 Ocak’ta yürürlüğe girdi ve otuz gün sürecek. Çoğunlukla ülkenin güneyinde olmak üzere üç bölge, üç il ve bir ilçeyi kapsar. Başkent Lima ve çevresi de bunlardan biridir. Tedbire beş ana otoyol da dahil edildi.

Olağanüstü halin yürürlükte olduğu yerlerde, Peru Ulusal Polisi, ordunun desteğiyle düzeni sağlamakla görevlendirildi.

Kararnameye göre, yerel halkın grup halinde toplanması yasaklanırken, güvenlik güçleri gerekli gördüğü takdirde gözaltına alabilecek, evlere girip arama yapabilecek.

Ayrıca Puno’nun güney bölümünde akşam 20:00’den sabah 4:00’e kadar on gün boyunca sokağa çıkma yasağı getirildi. Kısıtlamalar, bölgede 18 kişinin hayatını kaybettiği şiddetli çatışmaların ardından getirildi. Yiyecek satın almak veya tıbbi bakım almak için bazı istisnalar öngörülürken, bazı kritik mesleklerde çalışanların da serbestçe hareket etmelerine izin veriliyor.

Cuma günü, Başkan Dina Boluarte şimdiye kadar 47 kişinin ölümüne yol açan şiddet olayları için ulustan özür diledi.

Ancak istifa etmeyeceği konusunda ısrar etti ve ölümcül huzursuzlukta ” yabancı provokatörlerin ve casusların ” rol oynamış olabileceğini iddia etti.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir