Kuran’ın yakılması, Danimarka’da Steam Kurs (Hard Line) adlı küçük bir aşırı sağcı partinin lideri Rasmus Paludan tarafından gerçekleştirildi. Aktivist kitabı ateşe verirken polis güvenliği sağladı. Aynı günün ilerleyen saatlerinde İsveç’in İstanbul’daki konsolosluğunun önünde toplananlar, İsveç polisinin Müslümanların kutsal kitabının yakılmasına izin vermesine öfkelendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuran’ın yakılmasını nefret suçu olarak nitelendirdi ve İsveç makamlarını Paludan’ı durdurmaya çağırdı. İsveçli yetkililer olayı kınadı, ancak aktivistin eylemlerinin ifade özgürlüğünü koruyan yasalara uygun olduğunu ileri sürdü.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, “Birçokları için kutsal olan kitapların yakılması son derece saygısız bir eylemdir” dedi ve Müslümanlara sempatisini dile getirdi. “İfade özgürlüğü demokrasinin temel bir parçasıdır. Ancak yasal olanın mutlaka uygun olması gerekmez.” dedi.

Cumartesi günü Türkiye, İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’ın 27 Ocak’ta yapılması planlanan ziyaretini iptal etti. Hareket, aktivistlerin bu ay Stockholm’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın heykelinin baş aşağı asıldığı Türkiye karşıtı bir protesto düzenlemesinin ardından geldi. Kürt Demokratik Toplum Merkezi Cumartesi günü, aktivistlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafı olan bir pankartı ezdiği başka bir gösteriye öncülük etti.


Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir Karşıyaka’daki Yunan bayrağı ile ilgili efsane olan o anısını tekrar hatırlatmak ihtiyacı hissettik.

Her tarafı çiçeklerle bezenmiş bir otomobil ile Karşıyaka ‘ya gidip köşke girmiş. Bir de ne görsün! Mermer merdivenlerde yere serilmiş kocaman bir Yunan bayrağı…

Gazi sormuş:
– Nedir bu?

Halk anlatmış :
– Yunan Kralı bu eve girerken bu basamaklarda Türk bayrağını çiğnemişti, Paşam! …

Gazi kaşlarını çatmış ve demiş ki:
– Hata etmiş!… Ben bu hatayı tekrar edemem. Bayrak bir milletin şerefidir, ne olursa olsun yerlere serilmez ve çiğnenmez, kaldırınız!


Tüm bunlar yaşanırken, etkisi ve doğruluğu tartışılır bir protestoyu da tekrarının yaşanmamasını dileyerek paylaşmak istedik.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir