Gostomel kasabasında hasarlı bir binanın duvarına Banksy tarafından yapılmış bir grafiti.

Gostomel kasabasında hasarlı bir binanın duvarına Banksy tarafından yapılmış bir grafiti.

Hem yerel gazete hem de sosyal medya kullanıcıları, duvar yazısının Gostomel kentindeki bir duvardan kesildiğini iddia etti.

Polis yerel bir medya kuruluşuna, gizemli sokak sanatçısı Banksy’nin bir sanat eserinin Cuma günü Ukrayna’nın Gostomel kentindeki bir apartmanın duvarından kaybolduğunu doğruladı.

Banksy’nin tarzına benzeyen ve Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmayı kınayan yedi duvar yazısı, Kasım ayı başlarında Kiev’de ve Gostomel de dahil olmak üzere yakın yerlerde ortaya çıktı. Kimliği bugüne kadar bilinmeyen ikonik sanatçı, daha sonra medyaya eserlerin gerçekten kendisine ait olduğunu doğruladı. Bunlar, neredeyse bir yıllık sessizlikten sonra halka açık ilk duvar resimleri.

Gostomel’deki sanat eseri, elinde bir yangın söndürücü tutan, gaz maskeli ve mayolu bir kadını tasvir ediyordu. Duvara tutturulmuş gerçek bir tahta sandalyenin üzerinde duruyordu.

Ancak yerel halk, günün erken saatlerinde sosyal medyada duvar resminin gittiğini bildirdi ve eskiden olduğu yerde boş bir duvarla görüntüler yayınladı. Duvar yazısı bir ısı yalıtımı parçası üzerine çizilmişti ve bu, failler tarafından kesilerek çıkarılmıştı.

Gostomel polisi olayı Ukrainska Pravda haber sitesine doğrulayarak, bir grup erkeğin vandalizm şüphesiyle şehirde gözaltına alındığını söyledi. Şüphelilerin sorgu sırasında duvar resmini satıp parayı Ukrayna silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçları için bağışlamak istediklerini söylediler.

Erkekler hakkında ‘Kasten tahrip veya mala zarar verme’ suçundan ceza davası açıldı. Ukrayna ceza kanununa göre, ihlal para cezası, ıslah çalışması veya üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir.

Banksy, geçen yıl Sothbey’de 18.58 milyon £ (22.69 milyon $) kazanan ‘Love is in the Bin’ adlı eseriyle yüksek fiyatlı bir sanatçı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir