Kurumun analistleri, dünyanın durgunluğa ‘tehlikeli bir şekilde yakın’ olduğunu söylüyor

Dünya Bankası, küresel ekonominin büyümesinin 2023’te sadece %1,7’ye ulaşacağını öngördü ve genel olarak kötüleşen ekonomik koşulları gerekçe göstererek geçen yıla göre görünümünü neredeyse yarıya indirdi.

Washington merkezli kurum, en gelişmiş ekonomilere yönelik projeksiyonlarının neredeyse tamamını düşürdü. Haziran ayında, analistleri bu yıl için %3’lük bir büyüme öngördüler.

Büyük not indirimi, Dünya Bankası’nın ABD ekonomisinin büyümesine ilişkin beklentilerindeki ciddi değişikliklerin bir sonucuydu. Şimdi, ABD GSYİH’sının daha önceki %2,4’lük tahminden %0,5 oranında artması bekleniyor.

Dünya Bankası , Küresel Ekonomik Beklentiler adlı son raporunda , “ABD, avro bölgesi ve Çin’in tümü belirgin bir zayıflık döneminden geçiyor ve bunun sonucunda ortaya çıkan yayılmalar, yükselen piyasa ve gelişmekte olan ekonomilerin karşı karşıya olduğu diğer ters rüzgarları şiddetlendiriyor” dedi.

Çin’in büyüme görünümü de %5,2’den %4,3’e düşürülürken, Japonya’nın önceden tahmin edilen %1,3’e kıyasla yalnızca %1’lik bir büyüme göstermesi bekleniyor. Uluslararası kalkınma kurumu, Avrupa ve Orta Asya için görünümünü de %1,5’ten %0,1’e düşürdü.

Dünya Bankası ekonomistleri, yavaş büyümeyi küresel para politikasının “beklenmedik şekilde hızlı ve eş zamanlı” sıkılaşmasına bağlayarak, “Küresel büyüme, küresel ekonominin tehlikeli bir şekilde resesyona düşmeye yakın olduğu ölçüde yavaşladı” dedi.

Tahminler, “yalnızca pandemi ve küresel mali krizin neden olduğu küresel durgunlukların gölgesinde kalan, yaklaşık otuz yılın üçüncü en zayıf büyüme hızı” anlamına gelecek.

Dünya Bankası analistleri, dünya çapındaki parasal düzenleyiciler tarafından izlenen şahin politikaların “faaliyet üzerinde önemli bir baskı uygulayan küresel mali koşulların önemli ölçüde kötüleşmesine katkıda bulunduğunu” vurguladılar. Ancak, yükselen enflasyonu dizginlemek için kilit faiz oranlarının artırılmasının gerekli olabileceğini kaydettiler.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir