Yediler Manastırı; Muğla’nın Milas ilçesinde Gölyaka Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır.  Milas Beşparmak Dağı olarak bilinen bölgede gözlerden ırak olan manastır, Bafa Gölü üzerinde olmasına rağmen göl kıyısından manastırı görmek pek mümkün olmuyor. Bunun en büyük sebebi ise coğrafi yapının yanında manastırın yapımında kullanılan kayaların renklerinin bölgeyle aynı olmasından kaynaklanıyor.

Bölgede yerleşimin, M.Ö. 6000 yılına kadar gittiği tahmin edilmektedir. Antik döneme ait değişik bölgelerde bulunan kalıntılardan farklı olarak Yediler Manastırı diğer adıyla Kallibaron’un yapım tarihine dair çeşitli kaynaklarda farklı dönemler geçse de M.S. 7. Yüzyıldan sonraki dönemde yapımına başlandığı, 13. Yüzyılda da son halini aldığı tahmin ediliyor.

Manastırın yapıldığı dönemde, bölgede süren güç mücadeleleri sebebiyle bu yüksekliğe ve bir kaleyi andıracak şekilde yapıldığı görülüyor. Tüm manastırlar gibi Yediler Manastırı da günümüzdeki yerleşkeler gibi birden çok tesisi içeriyor. Arazi yapısının meyilli olmasının da etkisiyle üç kademe halinde inşa edildiği görülüyor. Kaya blokları içerisinde bulunan Yediler Manastırı, doğuda büyük batıda küçük iki avlu içerisinde bulunuyor.

Manastırda iki kilise, bir şapel, sarnıç ve 11 adet keşiş hücresinden oluşuyor. Güneyde bir kaya üzerinde bulunan ve mazgalları ile dikkat çeken kale, sığınma kalesi olarak adlandırılıyor ve tehlike anında saldırılardan korunmak için kullanıldığı düşünülüyor.

Bu manastırda, Hz. İsa ve 12 Havarisinin fresklerinin bulunması, bölgeye olan ilgiyi de artırıyor. Gölyaka Köyü’nün kuzeyinde bulunan manastır,  2 km’lik bir tırmanış gerektirmesine rağmen yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi ile ziyaretçi akınına uğruyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir